Lajme

Shqipëria thyen rekord: Ky është numri më i madh i rasteve me koronavirus brenda 24 orëve, që nga fillimi i pandemisë

06/15/2020 10:20
nga:Gazeta Blic

Burime për Top Channel bëjnë me dije së në 24 orët e fundit janë konfirmuar 69 të prekur me covid.

Kjo është shifra më e lartë në vend që nga fillimi i pandemisë. Prej ditësh tashmë po regjistrohen shifra të larta, si 42, 44, 48 apo 57 si ditën e djeshme.

Në një deklaratë të mëparshme ministria e Shëndetësisë nisur nga fakti se po zbulohen raste pozitive në disa ndërmarrje, subjekte tregtare apo institucione të ndryshme publike dhe private, rekomandon bizneset, institucionet, kompanitë, kudo ku është e mundur puna nga shtëpia, të nxisin këtë mënyrë alternative për të frenuar përhapjen e Covid19.

Kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar, qoftë edhe pa shenja, duhet të izolohet dhe se thyerja e karantinës është e dënueshme pasi rrezikon shëndetin e qytetarëve. Me organet e rendit po intensifikohet puna për të garantuar respektimin e karantinës së detyrueshme për personat e prekur nga Covid19. Një kujtesë edhe për subjektet tregtare të shërbimit: maska apo barrierat mbrojtëse janë të detyrueshme dhe çdo shkelje do të dënohet sipas ligjt në fuqi. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale kërkon edhe njëherë ndërgjegjësim nga vetë bizneset dhe qytetarët të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të distancimit fizik dhe higjienës personale“, thuhej në deklaratën e ministrisë.

08/02/2020 16:32

123 raste të reja e 5 të vdekur nga koronavirusi, në Shqipëri