Sporti

‘Shpërthen’ presidenti i Barcelonës, del haptas kundër Ligës së Kampionëve

04/18/2019 14:38
nga:Lorik J

Presidenti i Barcelona, ​​Josep Maria Bartomeu ka folur kundër idesë së organizimit të ndeshjeve të Ligës së Kampionëve në fundjavë, siç sugjerohet në një propozim të kohëve të fundit për të reformuar kompeticionin.

“Pozicioni i Barcelonës është i qartë: Lojërat e Ligës duhet të mbahen në fundjavë dhe lojërat e Ligës së Kampioneve gjatë javës”, tha ai në një intervistë në gazetën gjermane, Sueddeutsche Zeitung, përcjell GazetaBlic.

Megjithatë, Bartomeu ofroi mbështetje të gjerë për reformën e Ligës së Kampionëve, duke thënë se kompeticoni duhet të zhvillohet.

Planet e diskutueshme të reformave të paraqitura nga Shoqata Evropiane e Klubeve (ECA) në mars parashikuan ndryshime dramatike në Ligën e Kampionëve që nga viti 2024, duke filluar nga futja e një sistemi tre-shtresor në caktimin e ndeshjeve të fundjavës.

Bartomeu, i cili qëndron në bordin ekzekutiv të ECA, tha të enjten se ai i pa planet si një “evolucion, jo një revolucion”.

/GazetaBlic/