Cult

Shkrimtari Haruki Murakami feston ditëlindjen e 70-të

01/12/2021 18:28
nga:Flutura Gashi

12 janari shënon ditëlindjen e shkrimtarit të njohur japonez Haruki Murakami, i njohur për historitë e tij atmosferike dhe absurde.

Murakami lindi në Kioto, Japoni në 1949 si pjesë e brezit të “bebe boomer” pas Luftës së Dytë Botërore. Duke u rritur në Kobe, ai u transferua në Tokio për arsimimin e tij, ku studioi në Universitetin Waseda. Ishte në vitin 1978 kur, sipas një historie personale të përsëritur shpesh, Murakami u godit me sulmin e tij të parë të frymëzimit ndërsa shikonte një lojë bejsbolli midis Yakult Swallows dhe Hiroshima Carp. Ishte momenti kur lojtari amerikan Dave Hilton ndërhyri dhe goditi një dyshe kur Murakami menjëherë u ndie i shtyrë për të shkruar romanin e tij të parë.

Atë natë, ai filloi të shkruajë dhe nuk u ndal kurrë.

Librat e tij të parë janë bërë të njohur si “Trilogy of the Rat”dhe janë të përbërë nga romanet “Hear the Wind Sing” (1979), “Pinball, 1973” (1980) dhe “A Wild Sheep Chase” (1982). “Hear the Wind Sing” fitoi Çmimin e Letërsisë Gunzou për shkrimtarët që lulëzojnë, duke e vendosur Murakamin në rrugën e tij mjaft të çuditshme drejt suksesit. Menjëherë pas diplomimit në kolegj, Murakami dhe gruaja e tij drejtuan një bar të vogël xhazi për disa vjet, i cili do të shërbente për të frymëzuar mjedisin për disa nga historitë e tij.

Pavarësisht se është një shkrimtar japonez, veprat e tij kanë marrë tërheqje në të gjithë botën dhe nuk janë të lidhura me ndonjë kulturë, vend apo kohë specifike. Këtu janë 10 nga historitë më të njohura të Murakami, që ndihmojnë për të shërbyer si një hyrje në këtë talent unik dhe misterioz:

“Kafka on the Shore” (2002)

Vepra më e famshme e Murkami, “Kafka on the Shore” është në të vërtetë dy rrëfime në një, duke ndjekur linjat historike të ndara-akoma të lidhura të dy protagonistëve nga breza të ndryshëm. I pari është Kafka Tamura, i vendosur për t’u bërë djali më i fortë në botë 15 vjeç, i cili vrapon nga shtëpia për t’i shpëtuar një profecie të çuditshme, ashtu edhe për të gjetur nënën dhe motrën e tij të zhdukur. Personazhi tjetër qendror është një veteran i moshuar i kohës së luftës me emrin Nakata, i cili nuk u rikuperua kurrë nga lufta dhe tani e gjen veten të tërhequr nga jeta e Kafkës. Kjo histori gjithashtu paraqet si një shembull kryesor të absurditetit të markës tregtare të Murakamit, me macet që flasin, UFO-të dhe folklorin japonez, të gjitha pjesë e paketës.

“Norwegian Wood” (1987)

Një nga tregimet e para të Murakamit që e çoi atë në famë, ky libër ndjek Watanabe Tōru dhe marrëdhëniet e tij me mikun e tij Naoko. Për fat të keq, vdekja e shoqës së tyre të përbashkët vite më parë e ka lënë Naoko të traumatizuar, dhe ajo madje pretendon të dëgjojë zërin e tij nga përtej varrit, duke e thirrur nga “bota tjetër”. Ndërsa Tōru përpiqet më kot të ndalojë Naoko, edhe ai e gjen veten të tërhequr nga një grua misterioze dhe e çliruar seksualisht me emrin Midori.

“1Q84” (2009-2010)

Një pjesë e historisë së dashurisë, një pjesë e shqyrtimit të natyrës së kulteve fetare, “1Q84” bashkon këto dy tema së bashku në një rrëfim të çuditshëm dhe mistifikues. Fillon kur një grua e re me emrin Aomame kupton se ajo ka rënë në një realitet alternativ pasi ka vërejtur ndryshime të çuditshme rreth saj. Ndërkohë, shkrimtari dhe gjeniu i matematikës Tengo merr një projekt si një shkrimtar fantazmë, por e gjen veten të shtyrë në fiksim me projektin e çuditshëm për të cilin punon. Përfundimisht, historia e tij ndërthuret me Aomame përmes lidhjeve më fantastike. Qëllimi i madh i kësaj përrallë kërkoi që ajo të botohej në tre vëllime nga 2009 në 2010.

“Colorless Tsukuru Tazaki and His Years of Pilgrimage” (2013)

Duke shitur një milion kopje në javën e parë, ky roman i shumëpritur tregon historinë e titullarit Tsukuru Tazaki, një njeri që shikon prapa në të kaluarën e tij për të kuptuar se çfarë shkoi keq, pse miqtë e tij nga shkolla e mesme e shmangën atë nga grupi i tyre pasi ai nisi kolegjin. Udhëtimi për të gjetur përgjigje e çon atë në Finlandë, ku mëson të pajtohet si me të kaluarën, ashtu edhe me veten e tij.

“Dance Dance Dance” (2002)

Kjo kritikë e kapitalizmit japonez është një vazhdim i drejtpërdrejtë i “Një ndjekje e egër e deleve”, duke mbledhur së bashku një kast të madh dhe vërtet të çuditshëm të personazheve, duke përfshirë një djalë 13-vjeçar të fiksuar pas muzikës psikike tek një poet i plazhit me një armë dhe narratori , të gjitha të përfshira në rrjetin e “Kapitalizmit të Avancuar”, i cili shndërron miqësinë dhe dashurinë në produkte.

“Underground” (1997)

Një nga përpjekjet e rralla të Murkamit në mos-trillime, “Underground” ndjek ngjarjet e sulmit me gaz të Tokios më 1995, i cili pa 12 njerëz të vdekur dhe mijëra të prekur. Murakami personalisht intervistoi të mbijetuarit e sulmit dhe ish-anëtarët e kultit të botës së botës, përgjegjës për të, duke synuar të bashkonte se çfarë ndodhi dhe pse.

“South of the Border, West of the Sun” (1992)

Hajime u rrit një fëmijë i vetmuar, me shoqëruesin e tij të vetëm që ishte një vajzë e sëmurë me emrin Shimamoto. Së bashku ata kënaqeshin duke dëgjuar muzikë; megjithëse sapo Hajime u largua, të dy humbën kontaktin. Ai u rrit për të gjetur dashurinë, për të krijuar një familje dhe për të bërë një jetë në dukje normale, ideale. Sidoqoftë, ai ushqeu një ndjenjë të fshehtë se diçka po mungonte dhe një ditë, Shimamoto kthehet, tani një grua e bukur e rritur. Hajime është detyruar që të bëjë një zgjedhje: familjen e tij apo Shimamoto?

“The Wind-Up Bird Chronicle” (1994)

Ajo që fillon si një kërkim për një mace të zhdukur shtrihet në një rrëfim të madh, të egër pas Toru Okada, i cili zbulon se gruaja e tij e cila gjithashtu është zhdukur, duke e çuar atë poshtë një vrime lepuri vërtet të çuditshme në botën e ëndrrave, ku ai ndihmohet nga një hedhur me karaktere vërtet të çuditshme në gjetjen e gruas së tij. Pavarësisht nga natyra ëndërr e historisë, sfondi i saj është lufta e Japonisë 1980 me Korenë, ku dëshmohen krimet brutale të Japonisë kundër Koreanëve.

/GazetaBlic/.