Lajme

Shitja e veturave elektrike, Gjermania largon Norvegjinë nga froni

05/03/2018 19:13
nga:Gazeta Blic

Gjermania ka larguar Norvegjinë nga froni dhe është tregu më i madh evropian i automobilave elektrikë, që është një shenjë se konsumatorët në këtë vend po dëshirojnë gjithnjë e më shumë teknologjinë e re, pasi Volkswagen dhe Daimler nxisin prodhimin e baterive të tyre të automjeteve për t’u bashkuar me kompaninë amerikane Tesla.

Shitjet e veturave elektrike u rritën në Gjermani në tremujorin e parë të vitit 2018 me 70 për qind në 17,574 automobila, duke e shtyrë Norvegjinë për herë të parë jashtë pozicionit të liderit, sipas të dhënave të prodhuesit evropian të veturave.

06/18/2020 10:35

Nuk pranohet kërkesa, finalja e kupës së Gjermanisë zhvillohet pa tifozë