Cult

Shitet kopja origjinale e librit “Princi i vogël”

09/07/2017 13:32
nga:Gazeta Blic

Kopja origjinale e librit “Princi i vogël” (Le Petit Prince) e botuar në frëngjisht nga një botim amerikan i “Princit te vogël” që aviatori e autori Saint-Exupéry ia dhuroi mikut të tij Major-kolonel (dhe gjeneral i ardhshëm i Forcave ajrore) Lionel-Max Chassin u shit të shtunën në një ankand në Paris me shumën prej 90.000 euro, sipas vlerësimit që iu bë.

Ajo u vlerësua me 100 000 euro, sipas Shtëpisë së Ankandeve Cazo. Kopja në fjalë gjeti blerësin e vet të shtunën pasdite, tha përgjegjësi i shitjeve në ankand Wilfrid Cazo, ndërkohë që blerësi mbeti anonim.

Kopjet me dedikim të “Princit të Vogël” janë jashtëzakonisht të rralla.

“Kjo kopje, e dhuruar nga autori fëmijëve të një prej miqve të tij më të ngushtë, në një pako të zbukuruar me dy vizatime të cilës iu shtuan edhe dy të tjera, është një nga më të çmuarat që mund të imagjinohen”, theksoi Wilfrid Cazo.