Uncategorized

Shënoi një super gol mbrëmë, Klopp e “çon në qiell” me lëvdata Shaqirin

09/25/2020 13:16
nga:Mergim Rreci

Menaxheri i Liverpool, Juergen Klopp ishte i impresionuar me performancën e Xherdan Shaqirit në fitoren e së enjtes 7-2 kundër Lincoln City në Kupën e Ligës dhe tha se situata e tij në klubin e Premier League “duket premtuese”.

Shaqiri, duke bërë fillimin e tij të parë që nga Kupa Botërore e Klubeve dhjetorin e kaluar, luajti në një rol mesfushor pak më të thellë dhe hapi rezultatin në minutën e nëntë me një goditje dënimi mahnitëse nga skaji i zonës së penalltisë.

Shaqiri, i cili u bashkua me Liverpoolin nga Stoke City në 2018, ka arritur vetëm 42 paraqitje në të gjitha garat, me lëndime dhe humbje të formës duke e ulur atë në rendin e rezervistëve.

Ardhja e Thiago në burimet tashmë të pajisura mirë të Liverpool në mesfushë do të thotë që Shaqiri do ta ketë më të vështirë kohën e lojës, por Klopp dha shumë pak për të sugjeruar se ai është i tepërt ndaj kërkesave.

“Së pari ishte një super lojë; një super lojë në një pozicion mjaft të panjohur. Ai e bëri atë me të vërtetë, me të vërtetë mirë,” tha Klopp, përcjell GazetaBlic.

“… Nuk ka dyshim në lidhje me cilësinë e Shaqiri, kurrë nuk kishte asnjë dyshim dhe në këtë moment gjithçka duket e vërtetë, me të vërtetë mirë, duket premtuese dhe ne do ta shohim.”

Liverpool përballet me Arsenalin në Premier League të hënën dhe mund të presim minuta edhe për futbollistin me origjinë kosovare.

/GazetaBlic/