Fit&Sexy

SHBA planifikon 100 milionë doza vaksina kundër Kovid-19 deri në fund të vitit

04/30/2020 22:26
nga:N S

Administrata amerikane planifikon ta përshpejtojë zhvillimin e vaksinës kundër koronavirusit të ri.

Sipas një përfaqësuesi të lartë në administratën e presidentit amerikan Donald Tramp, qëllimi i SHBA-së është deri në fund të vitit të përgatiten 100 milionë doza vaksina.

Muajin e kaluar SHBA-ja filloi testimin e vaksinës ndaj njerëzve. Drejtori i Institutit nacional për alergji dhe sëmundje infektive, Antoni Fauçi gjatë fjalimit para Kongresit, deklaroi se SHBA mund të kenë vaksinë kundër Kovid 19 në periudhë prej 12 deri 18 muaj.

07/06/2020 15:54

Shkencëtarët: Koronavirusi edhe më i rrezikshëm: Përhapet nga ajri