Lajme

Serbinë e alarmon blerja e helikopterëve: Kosova po armatoset (Foto)

04/18/2017 19:04
nga:N S

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, sot ka njoftuar se është caktuar një ekip ndërministror i cili do të bëj identifikimin e nevojave shtetërore për blerjen e helikopterëve.
Në takimin që e pati Mustafa me disa ministra u vendos që këta helikopterë të blihen nga kompanitë më prestigjioze në botë.

Ky lajm nuk iu ka ikur mediave serbe, të cilat sot gjatë gjithë ditës kanë raportuar se shteti i Kosovës shumë shpejtë do të bëhet me helikopterë, transmeton lajmi.net

Agjencia e lajmeve Tanjug, gjatë ditës ka cituar Mustafën duke thënë se helikopterët do t’i nevojiten Kosoës për raste emergjente.

Në takim ku u vendos për blerjen e këtyre helikopterëve përveç kryeministrit Mustafa morrën pjesë edhe zëvendëskryeministri, Hajredin Kuçi, ministri i FSK-së, Haki Demoli, ai i shëndetësisë Imet Rrahamni, ministri i brendshëm Skender Hyseni, komandantit i FSK-së, Rrahamn Rama, dhe drejtori i Policisë, Shpend Maxhuni.

Krerët shtetërorë të Kosovës, kanë premtuar se gjatë këtij viti do të bëhet transformimi i FSK-së në Ushtri, ku këta helikopterë do të jenë më se të nevojshëm.

06/19/2018 16:00

Kosova JO në OBT së paku edhe 5 vjet