Lajme

Rikthehen takimet LDK-VV, taksa i mbledh prap dy partitë

02/18/2020 12:55
nga:Norë Kelmendi

Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës, sot në cilësinë e përfaqësueses së partnerit të koalicionit qeverisës me Vetëvendosjen, ka thënë se konkretitizimi i marrëveshjes për tarifën, është çështje ditësh.

Osmani është shprehur para gazetarëve se brenda dy, apo tre ditëve të ardhshme, do të zhvillohet takim koordinues mes LDK e VV, për të marrë hapat e mëtejshëm rreth tarifës 100% të vendosur ndaj mallrave serbe.

”Sa i përket konkretizmit të asaj marrëveshje dhe hapave që do vijnë në ndërkohë, këto dy tre ditë do të kemi takim koordinues dhe do të vendosen të gjithë hapat qoftë nga aspekti kohor apo përmbajtësor lidhur me zbatimin e asaj marrëveshjeje që ka të bëjë me tarifën”.

”Pra brenda pak ditësh do të jemi në gjendje për të zhvilluar takim. Siç e kam potencuar, këtë përgjigjie s’po e jap në emër të Kuvendit por si partner i koalicionit qeverisës sepse ajo ështje çështje e Qeverisë së Kosovës dhe dy partive që janë pjesë e asaj qeverie”.

06/29/2020 18:54

Paralajmëron zyrtari i LDK-së: Edhe PDK po futet në Qeverinë e Kosovës, Edi Rama, Hashim Thaçi dhe Aleksander Vuçiq po duan ta ndajnë Kosovën