Lajme

Reagon NATO për sulmet e Iranit ndaj bazave amerikane

01/08/2020 14:15
nga:B. D

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se i dënon sulmet raketore të Iranit në bazat ushtarake të Amerikës në Irak.

“NATO i bën thirrje Iranit të përmbahet nga dhuna e mëtejshme. Aleatët vazhdojnë të këshillohen dhe të mbeten të përkushtuar për misionin tonë trajnues në Irak”, ka shkruar Stoltenberg në Twitter.

Irani mbrëmë sulmoi dy baza amerikane në Irak, si kundërpërgjigje ndaj vrasjes së gjeneralit të ushtrisë iraniane, Qasem Soleiman.

01/29/2020 20:09

Stoltenberg: NATO mbështet rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi si dhe zgjidhjen e çështjes së hapësirës ajrore