Lajme

Reagimi i ashpër nga Kim Mehmeti, pas heqjes së flamurit kombëtar në Prishtinë

02/14/2018 08:37
nga:Gazeta Blic

Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti e ka quajtur të papranueshme veprimin e mbrëmshëm të shtetit të Kosovës, që hoqi flamurin kombëtar në hyrje të Prishitinës.

Sipas tij, flamuri shtetëror të Kosovës e vizatuan dhe e sollën të tjerët, e atë me shqiponjë dykrenore, e mbajti ngritur gjaku i shumë gjeneratave shqiptare.

“…Dhe sa keq ndjehet njeriu kur e sheh se bëhemi popull që i ndërron flamujt varësisht nga dora që ia gdhendë shtizat”, ka thënë ai.

E plotë:

“Sa e sa shqiptarë, u kalbën burgjeve, vetëm pse ëndërronin që flamuri kombëtarë të valëvitet nëpër sheshet e vendbanimeve shqiptare, e që sot, burrështetasit e Kosovës së pavarur, atë flamur ta largojnë nga ‘rrethi’ në hyrje të Prishtinës! Ku ta dish, mbase vuajmë nga mendësia që nuk e ka kuptuar se po të mos ishte flamuri Kuq e Zi, kurrë nuk do kishte flamur shtetërorë të Kosovës! Pra ne harrojmë se flamuri shtetëror të Kosovës na e vizatuan dhe na e sollën të tjerët, e atë me shqiponjë dykrenore, e mbajti ngritur gjaku i shumë gjeneratave shqiptare! Dhe sa keq ndjehet njeriu kur e sheh se bëhemi popull që i ndërron flamujt varësisht nga dora që ia gdhendë shtizat!” (Kim Mehmeti)I

02/19/2019 18:40

Pesë të vdekur nga gripi i derrit në Kosovë, në Infektivë paraqiten 11 raste të reja