Lajme

Puthja e kosovares për ushtarin britanik që po bën bujë

06/12/2019 07:55
nga:L H

Kosovarët do të jenë përherë falënderues ndaj shteteve mike, veçmas Amerikës për lirinë dhe pavarësinë e vendit tonë.

Falë bombardimeve të NATO-s dhe 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete, kosovarët fituan luftën dhe betejën e egër kundër armikut serb.

Pikërisht më 12 qershor të vitit 1999, në Kosovë zbarkuan trupat e para të këmbësorisë së NATO-s dhe njëkohësisht nisi largimi i forcave serbe, që ishte dhe një nga momentet më emocionuese të popullit tonë të përvuajtur me shekuj.

Veç lotëve të gëzimit dhe përshendetjeve të shumta të kosovarëve që dolën në rrugë si shenjë falenderimi ndaj ushtarëve të KFOR-it pati edhe nga ata që nuk kursyen përqafimet.

Në një fotografi shkrepur pikërisht në atë ditë është edhe kjo ku shihet një kosovare, e cila e puth në faqe një ushtar britanik, madje ajo i dhuron edhe lule të cilat shihen se i ka mbledhur në fusha.