Lajme

Punëtorët e shtetit mund të mbesin shpejt pa rroga

01/12/2020 20:12
nga:Gazeta Blic

Paralajmëruan se marrëveshjen e koalicionit të ardhshëm qeverisës, mund ta arrijnë për 72 orë.

Por, që nga zgjedhjet e 6 tetorit, kanë kaluar mbi 3 muaj, e një marrëveshje duket ende e largët.

E ky mosdakordim në mes të Lidhjes Demokratike të Kosovës, e Lëvizjes Vetëvendosje, mund t’i lërë kosovarët pa paga.

Të paktën kështu thotë këshilltari politik në Ministrinë e Financave, Lulëzim Rafuna.

Ndërkohë sipas Rafunës, edhe për muajin mars duhet një vendim nga Kuvendi i Kosovës.

Sipas Rafunës, Ministria e Financave ka përgatitur buxhetin ashtu siç ka qenë i obliguar me Ligjin për Menaxhimin e Financave Publike dhe është i gatshëm për procedim në Qeveri e Kuvend.

Në fund, Rafuna thotë që buxheti i shtetit është dashur të miratohet me 31 tetor të vitit të kaluar.

Por kjo gjë nuk është bërë, shkaku i procesit të zgjedhjeve.

VV refuzoi edhe publikisht ofertën e LDK-së: Këto janë propozimet që Albin Kurti ia ka bërë Isa Mustafës?!

09/10/2020 18:14

Haradinaj flet pas takimit, tregon se a ka mospajtime në koalicion