Lajme

Puçi në Venezuelë, automjeti ushtarak shtyp dhunshëm protestuesit

04/30/2019 19:30
nga:A. R.

Në Venezuelë është duke u zhvilluar grushshtet ndaj presidentit Nicolas Maduro nga Juan Guaido, i cili shpalli veten president i përkohshëm i Venezuelës.

Përkrahësit e Guaidos që janë duke demonstruar në rrugë po ballafaqohen me forcat ushtarake , njofton Klan Kosova.

Në një video të shpërndarë në Twitter shihet një automjet ushtarak që shtyp disa protestues.

Guaido i ka bërë thirrje edhe ushtrisë që të rreshtohet krah tij dhe të merr pushtetin.

Ndërkaq, në krah të tij kanë dalë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Brazili dhe të gjitha shtetet demokratike.

Çfarë ka premtuar Guaido?

35 vjeçari ka premtuar që do të transformojë Qeverinë dhe zgjedhje të lira për t’i dhënë fund sundimit të regjimit socialist Maduro, i cili ka udhëhequr vendin e naftës dhe e ka shndërruar në një kolaps ekonomik dhe krizë humanitare.

Çka thotë Maduro?

“Situata është nën kontroll,” tha zëvendësministri i Komunikacionit të Maduros, Isbemar Jimenez, për CNN të martën. “Të gjitha garnizonet ushtarake mbështesin presidentin venezuelian Nicolás Maduro.”