Fit&Sexy

Pse shkaktohet herpesi oral?

12/26/2018 07:06
nga:A. R.

Herpesi oral është një sëmundje infektive e shkaktuar nga virusi tip 1 herpes simplex që zakonisht lidhet me infeksionin e buzëve, gojës dhe fytyrës.
Ndryshe nga herpesi gjenital që shkakton virusin e tipit 2 dhe i cili transmetohet me kontakt të plotë, ky lloj i herpesit mund të merret përmes puthjeve, konsumimit të ushqimit ose pijeve nga një pjatë dhe gota e infektuar, por edhe nëse jeni afër personit të infektuar që kollitet dhe teshtin.

Prania e një virusi në trup nuk nënkupton manifestimin e tij në lëkurë. Disa statistika tregojnë se shumica e njerëzve janë të infektuar me një virus herpes oral deri në moshën 20-vjeç dhe se virusi mbetet në gjumë në trup pas një infeksioni aktiv, transmeton KosovaPress.

Virusi do të riaktivizohet në formën e fryrjes në fytyrë dhe në buzë, dhe në formën e balonave të bardha vetëm në 20 deri në 40 për qind të njerëzve, në ata që vuajnë nga imuniteti i dëmtuar, çekuilibri hormonal ose stresi ekstrem emocional.

Disa prej tyre përdorin mbulesa fytyre-aloe vera dhe bikarbonat për të kuruar herpes oral të gojës, por e vërteta është se nuk ka ilaç kundër këtij virusi.