Lajme

Politico: Manovrat ushtarake të Hashim Thaçit

04/04/2017 09:30
nga:A. R.

Portali i njohur evropian Politico në një analizë të gjatë të botuar sot hedh shikimin drejt Kosovës dhe siç ky portal shkruan “manovrës ushtarake të Hashim Thaçit”.

Politico shkruan se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nisi aksionin për formimin e ushtrisë në një kohë kur janë të ngritura tensionet në Ballkan, sidomos në mes të Kosovës dhe Serbisë, e cila aspiron të anëtarësohet në BE, raporton Gazeta Blic.

“Situata u ndez në janar, pasi që Beogradi dërgoi një tren në veri të Mitrovicës me mbishkrimi ”Kosova është Serbi” në rreth 20 gjuhë. Tjetër gjë që shkaktoj tensione ishte edhe ndalimi udhëheqësit të UÇK-së, Ramush Haradinaj në Francë me një urdhër arrest nga Serbia si dhe formimi i një gjykate të re për të gjykuar krimet e luftës”, transemton GazetaBlic.

Në një samit muajin e kaluar, udhëheqësit e BE-së e përshkruan situatën në rajon si “të brishtë”.

Nisma e Thaçit për transformim e ushtrisë ka qenë e njohur në vend, duke pasur parasysh se gati 90 për qind e popullsisë.
Mirëpo, kjo gjë e ka vënë në një kur përplasje me aleatët perëndimor, përcjellë GazetaBlic.

Vendet perëndimore që e njohin Kosovën nuk e kundërshtojnë krijimin e një ushtrie në vetvete, dhe kanë ndihmuar për të hartuar një plan për të transformuar FSK-tre vjet më parë. Por ata kanë qenë të alarmuar nga mënyra se si Thaçi e ka propozuar këtë gjë.
Aleatët perëndimorë të Kosovës besojnë se një ushtri duhet të krijohet përmes një amendamenti kushtetues. Kjo do të kërkojë miratimin e dy të tretave të të gjithë deputetëve – dhe dy të tretat e 20 deputetëve që përfaqësojnë pakicat etnike, 10 prej të cilëve i janë serbë.

“Duke pasur parasysh mjedisin politik në Kosovës, dyshoje se e gjithë biseda e ushtrisë është një vetiniciativa i presidentit, i cili me të vërtetë vëmendjen dhe dëshiron t’i tregojë partisë së tij që ai ende e kontrollon në zgjedhje të reja për të fituar shumicën e votave në Qeverinë e ardhshëm” ka thënë për Politico Lumir Abdixhiku drejtor i institutit Riinevest…

Analistët thonë se Thaçi është duke u marrë me ushtrinë tani për shkak se ai është duke u përpjekur për të rritur popullaritetin e Partisë Demokratike të Kosovës, apo PDK si dhe për të detyruar një fund për koalicionin me LDK. Ushtria mund të detyrojë zgjedhje të parakohshme parlamentare./GazetaBlic.com/

05/01/2020 22:21

Mikrobiologu Lul Raka: Në vjeshtë mund të kthehet sërish virusi!