Fit&Sexy

Personat gjaknxehtë kanë më të ngjarë të vdesin nga sulmi në zemër

09/16/2020 15:14
nga:N S

Njerëzit që janë sarkastikë dhe gjaknxehtë mund të rrezikojnë shëndetin e tyre të zemrës, pretendon kërkimi i ri.

Një studim në Shtetet e Bashkuara që përfshinte 2.300 të mbijetuar të sulmit në zemër zbuloi se ata me tipare të jashtme negative të karakterit kishin një rrezik më të madh për të vdekur çdo sekondë brenda dy vjetësh, shkruan Daily Star, transmeton lajmi.net.

Karakteristika të tilla përfshinin të qenit sarkastik, cinik, i paduruar ose nervozizëm.

Ata që kryejnë studimin besojnë se kjo mund të jetë për shkak se gjendja emocionale e të qenit rregullisht negativ vë ngarkon shëndetin e tyre.

Përveç kësaj, njerëzit që janë armiqësorë kanë më pak të ngjarë të kujdesen për veten e tyre.

Dhe, ka më shumë të ngjarë të pinë duhan, të konsumojnë alkool dhe të kenë një mënyrë të çrregullt jetese dhe dietë të dobët, raporton MailOnline