Cool

“Përbindëshi bërthamor” i ushtrisë amerikane, 43 miliardë dollarë dhe 12 vjet për t’u ndërtuar

11/05/2019 09:37
nga:Gazeta Blic

Manovrat e saj duken ato të një motoskafi gjigant, por në të vërtetë kemi të bëjmë me diçka tërësisht ndryshe. USS Gerald Ford është aeroplanmbajtësja më e re e flotës detare amerikane, dhe padyshim një nga mjetet e saj më të rëndësishme për të treguar superioritetin në ujërat e globit.

Për ta ndërtuar janë nevojitur rreth 12 vjet dhe 43 miliardë dollarë, por tashmë anija që peshon 100 mijë tonelata dhe ka një gjatësi 337 metrash, është gatshme për misionet e caktuara nga Pentagoni.

In this photo provided by the U.S. Navy, the USS Gerald R. Ford embarked on the first of its sea trials to test various state-of-the-art systems on its own power for the first time Saturday, April 8, 2017, from Newport News, Va. The first of the Navy’s new class of aircraft carriers will spend several days conducting builder’s sea trials, a comprehensive test of many of the ship’s key systems and technologies. (Mass Communication Specialist 2nd Class Ridge Leoni/U.S. Navy via AP)

Dimensionet e saj mund të përballohen vetëm nga dy reaktorë bërthamorë, që e bëjnë të lundrojë me shpejtësi relativisht të mahnitshme (deri në 60 km në orë), dhe mund të mbajë 90 aeroplanë luftarakë si dhe një ekuipazh që i afrohet 5 mijë ushtarakëve.