Cool

Pemët e Krishtlindjeve, si nisën dhe ja ku jemi sot

12/10/2016 11:40
nga:A. R.

Tradita e pemëvë të Krishtlindjeve ka ndryshuar vit pas viti. Ishin familjet e pasura gjermane që filluan t’i sillnin në shtëpitë e tyre pemët e Krishtlindjeve në shekujt e 17 dhe 18, shkruan The Huffington post, citon Syri.net.

 

Shpesh pemët ishin të dekoruara me qirinj, ëmbëlsira dhe mollë. Ato kishin një pamje magjike, por ishin dhe një rrezik i vërtetë zjarri.

Krijimi i llampës së parë e ndryshoi rrënjësisht traditën. Gjatë Krishtlindjeve të 1880-ës, shpikësi Thomas Edison vari një fill me drita elektrike jashtë laboratorit të tiij në Nju Xhersej.

Në vitin 1882, shokuiI tij dhe bashkëpunëtori, Edward J. Johnson pati idenë për një varg me 80 drita të kuqe, të bardha dhe blu rreth e rrotull pemës së Krishtlindjeve.

Dekada më vonë, pemët e Krishtlindjeve kanë evoluar në mënyrë fantastike, me krijime dhe me drita elektrike shumë ngjyra në vargje.

Nga Tokio në Betlehem, këto janë disa nga pemët më të mrekullueshme të Krishtlindjeve të këtij viti.

NEW YORK, NEW YORK - NOVEMBER 30: Rockefeller Christmas tree stands lit during the 84th Rockefeller Center Christmas Tree Lighting ceremony at Rockefeller Center on November 30, 2016 in New York City. (Photo by Mohammed Elshamy/Anadolu Agency/Getty Images)

People gather around an illuminated Christmas tree in Byblos city in northern Lebanon November 24, 2016. REUTERS/Jamal Saidi

The Christmas tree is illuminated at the Royal Castle in Warsaw, Poland on December 3, 2016. / AFP / JANEK SKARZYNSKI (Photo credit should read JANEK SKARZYNSKI/AFP/Getty Images)

 

BERLIN, GERMANY - NOVEMBER 30: A shopper photographs another with a mobile phone in front of a Christmas tree in a shopping mall on November 30, 2016 in Berlin, Germany. German retail sales jumped to their highest level in October, leading to the strongest monthly gain since June 2011 and giving retailers hope for a strong holiday season. (Photo by Adam Berry/Getty Images)

People walk near the Christmas tree during the traditional Christmas market, in Strasbourg, eastern France, on November 28, 2016. / AFP / PATRICK HERTZOG        (Photo credit should read PATRICK HERTZOG/AFP/Getty Images)

People gather under a Christmas Tree, marking the beginning of Christmas season in Zgharta city, north Lebanon December 3, 2016. REUTERS/Omar Ibrahim

Visitors walk in front of the illuminated Christmas tree near the Christmas market at the Potsdamer Platz square in Berlin, Germany, Thursday, Dec. 8, 2016. (AP Photo/Markus Schreiber)

Hundreds of fans watched the inauguration of the traditional Ibirapuera Christmas Tree in the South Zone of São Paulo. The inauguration had fireworks and artificial snow burning. The tree is 35 meters high, 16 meters in diameter and an eight-meter star at the top. (Photo by Cris Faga/NurPhoto via Getty Images)

BUDAPEST, HUNGARY - DECEMBER 02:  A Christmas tree is seen in one of the main shopping streets in the City Centre on December 2, 2016 in Budapest, Hungary. The traditional Christmas market and lights will stay until 1st January 2017.  (Photo by Marco Secchi/Getty Images)

PRAGUE, CZECH REPUBLIC - DECEMBER 1: The illuminated Christmas tree at the Christmas market at Old Town Square in Prague, Czech Republic on December 1, 2016. Christmas markets, traditionally selling roasted chestnuts, hot mead and Christmas tree decorations amongst other products opened across the Czech Republic during the first Advent weekend.  (Photo by Lukas Kabon/Anadolu Agency/Getty Images)

04/27/2020 00:43

Harrojeni Taynan, shikojeni sa të bukur e ka nënën (foto)