Lajme

Parlamenti Evropian kërkon heqjen e vizave për Kosovën

04/20/2020 19:51
nga:Norë Kelmendi

Ministri i punëve të jashtme të Kosovës, Blerim Reka përmes një postimi ka bërë të ditur që Parlamenti Evropian ka kërkuar heqjen e vizave për Kosovën.

Ai ka falenderuar raportuesin për Balkkanin Perëndimor Toni Picula, duke thënë se mbajti premtimin e dhënë se do e shtyej përpara heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës.

Shkrimi i plotë:

Parlamenti Evropian kërkon heqjen e vizave për Kosovën, Tonino Picula, me të cilin ai ka pasur letër-këmbim fundjavën e kaluar, mbajti premtimin e dhënë se do e shtyej përpara heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës.

Miku ynë, Euro-parlamentari dhe raportuesi për Ballkanin Perëndimor, Tonino Picula, me të cilin pata letër-këmbim fundjavën e kaluar, mbajti premtimin e dhënë se do e shtyej përpara heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës.

Sot, Komiteti për Poltikë të Jashtme i Parlamentit Evropian, kërkoi që “sa më shpejtë të liberalizohen vizat për Kosovën“.

Faleminderit Tonino, faleminderit Parlamentit Evropian!

Parlamenti Evropian kërkon heqjen e vizave për KosovënMiku ynë, Euro-parlamentari dhe raportuesi për Ballkanin…

Publiée par Blerim Reka sur Lundi 20 avril 2020

06/02/2020 13:27

Rinisja e dialogut Prishtinë-Beograd, Lajçak thotë se ka mbështetjen e fortë të 27 shteteve anëtare të BE-së