Sporti

Palermo merr një lajm pozitiv, promovohet në Serie C

05/22/2020 23:43
nga:Mergim Rreci

Skuadra e Palermos do të fitojë promovimin në Serie C pasi liga italiane votoi për ngrirjen e  sezonit aktual.

Njoftimi u bë gjatë Këshillit Federal të djeshëm se Serie D nuk do të rifillonte për sezonin 2019-20.

Tani, organi drejtues i Ligës ka pranuar të përfundojë sezonin me tabela ashtu siç janë.

Me kusht që propozimet të miratohen në Këshillin Federal të ardhshëm, Palermo do të fillojë mandatin tjetër në Serie C.

Rosanero u refuzua verën e kaluar pasi klubi i vjetër bëri kërkesë për falimentim dhe u pranuan menjëherë në Serie D.

Ata ishin në krye të Grupit I me 20 fitore dhe 63 pikë nga 26 ndeshje, shtatë pikë të pastra të larg vendit të dytë, para se koronavirusi të shkaktonte ndalimin e fushatës.