Sporti

Pak shpresë për futbollin, planifikohet data e fillimit të stërvitjeve në Serie A

04/10/2020 08:48
nga:Mergim Rreci

Qeveria e Italisë pritet të urdhërojë vazhdimin e bllokimit në Itali deri më 3 maj, datë kjo kur shihet optimale për fillimin e stërvitjeve në Serie A.

Numri i vdekjeve dhe rasteve të reja po bie në mënyrë të vazhdueshme, ndërsa shumë më tepër po lënë mjekimin intensiv dhe spitalin me një shërim të plotë atje.

Kurba është rrafshuar, por Kryeministri Giuseppe Conte paralajmëroi në një deklaratë “ne nuk jemi ende në gjendje të hapim biznese, sepse ne do të rrezikojmë të humbim të gjitha rezultatet e mira që kemi arritur” gjatë mbylljes.

“Ne tashmë jemi duke punuar në fazën 2, kështu do të dialogojmë me një grup ekspertësh së bashku me komitetin shkencor.”

Një dekret i ri pritet gjatë ditëve të ardhshme që do të zgjasë urdhrin e bllokimit deri në 3 maj.

Sidoqoftë, Sky Sport Italia thekson se mund të ketë disa përjashtime, për shembull për bibliotekat, libraritë dhe potencialisht ndonjë aktivitet sportiv, përcjell GazetaBlic.

FIGC tashmë hartoi një protokoll për mënyrën se si klubet dhe stafi mjekësor do t’i lehtësojnë lojtarët e tyre përsëri në punë, duke përfshirë teste të plota për performancën e mushkërive dhe zemrës nën stres.

Do të ketë gjithashtu teste gjaku, kryesisht për të kontrolluar antitrupat që tregojnë se lojtarët janë ose imunë ose janë rikuperuar nga COVID-19.

E gjithë kjo duket se do të marrë kohë, kështu që është raportuar nga Sky Sport Italia që skuadrat mund të shkojnë në një tërheqje stërvitore deri në fund të prillit dhe të mbahen të ndara ndërsa testimet të kryhen.

Të gjitha objektet gjithashtu do të duhet të pastrohen çdo ditë duke përdorur dezinfektues, lojtarët e bërë për të stërvitur në grupe shumë të vogla për të filluar me dhe një staf skeleti vetëm lejohet të mbajë grumbullimin poshtë.