Sporti

Çështja e Suarez, avokatët e Juventusit arrijnë në Perugia

09/25/2020 13:08
nga:Mergim Rreci

Il Corriere dello Sport raporton se avokatët e Juventusit Luigi Chiappero dhe Maria Turco janë në Perugia, duke u takuar me prokurorët që hetojnë çështjen Luis Suarez.

Sulmuesi i Atletico Madrid, i cili u transferua nga Barcelona këtë javë, dukej i vendosur për një transferim në kampionët e Serie A Juventus këtë verë.

Por për t’u regjistruar si një lojtar i BE-së në Zonjën e Vjetër, uruguajanit iu desh t’i nënshtrohej një provimi italian për të marrë nënshtetësinë.

Masa përfundimisht ra për shkak të vonesës dhe Suarez u transferua në Los Rojiblancos, por Guarda di Finanza, i cili tashmë po hetonte Universitetin, thuhet se zbuloi parregullsi në proces dhe Zyra e Prokurorit të FIGC ka hapur një hetim për çështjen.

Sot, Il Corriere dello Sport zbulon se avokatët e Zonjës së Vjetër – Chiappero dhe Turco – kanë mbërritur në zyrën e prokurorit në Perugia për të takuar prokurorët që hetojnë provimin e Italisë të kryer nga Suarez në Universitetin për të Huajt në Perugia, përcjell GazetaBlic.

Mes përgjimeve dhe citimeve të rrjedhura në mediat italiane, Turco lëshoi ​​një deklaratë pasi Zyra e Prokurorit hapi një hetim, duke pretenduar se nuk kishte pasur ‘asnjë negociatë as një marrëveshje’ midis klubit dhe Universitetit.

Gazeta raporton se Chiappero ishte dëshmitar i bisedave midis Turco dhe menaxherit të përgjithshëm të Universitetit, i cili është nën hetim.

/GazetaBlic/