Lajme

Osmani për letrën e Kurtit: Procedurat kushtetuese s’duhet të keqinterpretohen si sulm ndaj NATO-s

02/26/2020 18:36
nga:Norë Kelmendi

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me shkresën zyrtare që kryeministri Albin Kurti ia dërgoi e që kishte të bënte me një marrëveshje të arritur nga kryeministri i atëhershëm, Hashim Thaçi.

Osmani tha se letra tashmë është përcjellë edhe tek deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Ajo tha poashtu se respektimi i Kushtetutës së Kosovës është obligim i të gjithëve, siç është edhe ruajtja dhe kultivimi i partneritetit me partnerët strategjikë.

Reagimi i plotë:

Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, nëpërmjet një letre, ka sjellë në vëmendje të Kuvendit një shkëmbim letrash të datës 19 prill 2013 ndërmjet ish-Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi me ish-sekretarin e NATO-s, Andres Fogh Rasmussen.

Meqë në letrën e tij, Kryeministri i vendit e nënvizon rëndësinë e informimit të të gjithë deputetëve të Kuvendit lidhur me këto dokumente dhe asnjëra nga to nuk janë cilësuar si të klasifikuara sipas ligjeve në fuqi, ju kam përcjellë deputetëve të plotë letrën e Kryeministrit Kurti, shkëmbimin e letrave të vitit 2013 ndërmjet Kryeministrit të atëhershëm z. Thaçi dhe sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, z. Rassmusen, si dhe Opinionin ligjor të Zyrës së Kryeministrit mbi këtë shkëmbim letrash.

Respektimi i Kushtetutës së Kosovës është obligim i të gjithëve, siç është edhe ruajtja dhe kultivimi i partneritetit me partnerët tanë strategjikë. Në takimin e sotëm me komandantin e KFOR-it, kam vlerësuar kontributin e kësaj force dhe të NATO-s në 20-vjet të angazhimit të saj për një Kosovë të sigurt dhe e kam siguruar që mbesim të përkushtuar për një bashkëpunim të thellë. Anëtarësimi i Kosovës në NATO është interes i yni shtetëror. Kërkesat që secili institucion në Kosovë të respektojë Kushtetutën dhe procedurat kushtetuese nuk do të duhej të keqinterpretoheshin si sulm apo kontestim ndaj NATO-s, por përkundrazi, si avansim të demokracisë e transparencës dhe respektimit të ligjit e kushtetutës në vend.

Ekskluzive Vjosa Osmani flet për heqjen taksës

Ekskluzive Vjosa Osmani flet për heqjen taksës dhe marrëveshjen sekrete të Thaçit me NATO-n.Për këto dhe shumë tema tjera do të mësoni nga ora 18:45.

Publiée par GazetaBlic sur Mercredi 26 février 2020

06/30/2020 11:43

Gruaja e Sabri Fejzullahut, emocionohet nga fjalimi i presidentit Thaçi