Fit&Sexy

Nuk po humbni peshë edhe pse jeni në dietë! Ja pse?

01/30/2018 09:50
nga:A. R.

Po vuani për të humbur peshë? Jeni në dietë por kilogramët nuk po ikin.

Atëherë ju duhet të shikoni se çfarë po pini.

Nëse pini “lëngje më sheqer” atëherë duhet të dini se brenda tyre ekzistojnë qindra kalori që nuk ju lënë që të humbni kilogramët.

Një ekspert i ka thënë Daily Mail se rreziku që nga lëngjet të fitoni peshë është i madh.

Lëngjet më përmbajtje panxhari, karotë dhe molle kanë në përmbajtje më shumë se 30 gram sheqer.

Sasia e madhe e sheqerit mund të këtë ndikim të madh edhe tek diabetiket dhe para diabetikët, transmeton GazetaExpress.

Lëngjet janë një mënyrë e mirë për të konsumuar më shumë fruta dhe perime, por po ashtu ato kanë qindra kalori, kështu që kemi të bëjmë me një dietë të shëndetshme që nuk na dobëson, përkundrazi.

Sipas ekspertit shumë të famshëm dhe ekspert të fitnesit i japin kredit lëngjeve për humbje peshë, po këto “shpikje” të shëndetshme kanë shumë pak vlera ushqyese dhe shumë sheqer.

Studimet thonë se lëngjet kanë shumë përparësi tjera, e para është se ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, por mundësia për të qenë obezë kur merrni vazhdimisht rritet pasi që kemi të bëjmë me materie antioksidante.

Megjithatë, ekspertët thonë se rreziku për të peshuar më shumë është pare tek disa persona.

Andaj, kur jeni në dietë sipas ekspertëve të Daily Mail bëni lëngjet vetë me aparat por mos blini të atilla që janë të ambalazhuara.

 

 

09/06/2020 07:41

Pesë arsye pse njerëzit nuk dobësohen