Sporti

Nuk ka pushim për futbollistët e Barcelonës dhe Real Madridit

05/29/2020 20:24
nga:Mergim Rreci

Presidenti i La Ligës, Javier Tebas ka njoftuar se sezoni i ardhshëm i LaLigës do të fillojë më 12 shtator dhe kjo do të thotë se disa lojtarë do të humbasin një pjesë të pushimeve të tyre dhe skuadrat do të duhet të shkurtojnë përgatitjet e tyre.

Ky vendim do të ndikojë më së shumti në pesë skuadrat e LaLigës Santander – Atletico Madrid, Barcelona, ​​Real Madrid, Getafe dhe Sevilla – të cilët ende marrin pjesë në garën evropiane, të cilat mund të rifillojnë këtë gusht, përcjell GazetaBlic.

Për shembull, Atletico Madrid, i cili tashmë është kualifikuar në çerekfinalen e Champions League, do t’ju kërkohet të luajë raundin tjetër në javën e tretë të gushtit.

Europa League dhe Champions League mund të vazhdojnë përkatësisht deri më 26 dhe 29 gusht dhe, në rast se një skuadër spanjolle arrin në finale, ata do të kenë vetëm disa javë për t’u përgatitur për sezonin e radhës.

Një çështje tjetër është se mund të ketë ndeshjet e ekipit kombëtar FIFA në javën e parë të shtatorit.

Skuadrat spanjolle që nuk marrin pjesë në garat evropiane do të kenë dy muaj për t’u përgatitur për sezonin e ardhshëm pas përfundimit të sezonit vendas 2019/20.
Ndërkohë, UEFA po planifikon të fillojë sezonin 2020/21 të Ligës së Kampionëve dhe Europa League në tetor.