Lajme

Nënkryetari i Vetëvendosjes thotë se opozita i ka votat për rezolutën kundër Thaçit

10/30/2018 20:49
nga:Gazeta Blic

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Besnik Bislimi në një intervistë për Rubikon të KTV-së, ka thënë se sipas të gjitha zhvillimeve të deritashme, ata i kanë numrat e mjaftueshëm për të kaluar rezoluta që pamundëson presidentin Hashim Thaçi të të dialogojë çështjen e kufirit me Serbinë në Bruksel.

“E kemi një rezolutë një faqe, e ka vetëm një pikë, përfshirë edhe presidentin, ku ja ndalon të diskutojë për çështjet territoriale të vendit. Do të ishte shumë hipokrite nëse një grup parlamentar refuzon të votojë për ruajtjen e territorit të vendit”, ka thënë Bislimi.

“PDK është e gatshme të votojë gjithmonë, nesër në ora 9 thërrasin mbledhje, zakonisht punët e tilla PDK-ja i bën natën, kështu që duhet të presim”, ka thënë ai.
Në mënyrë paralele më votimin e rezolutës, opozita pret që të ndodh një bilanc i asaj çka ka ndodhur dhe të shkohet në zgjedhje.

“Duhet të shkojmë në zgjedhje në mënyrë që ta votojmë ekipin negociator. Nuk mendoj që kjo qeveri mund ta formoj ekipin”.

 

08/07/2020 00:15

Kusari kundër televizionit të VV-së: Sot është një ditë e keqe për lirinë e mediave në Kosovë