Cult

Ndërron jetë legjenda e muzikës, Kenny Rogers

03/21/2020 09:56
nga:L I

Legjenda e muzikës së vendit amerikan, Kenny Rogers ka vdekur në moshën 81 vjeçe, shkruan BBC.

Një përfaqësues i familjes tha se ai “vdiq paqësisht në shtëpi nga shkaqe natyrore”.Rogers kryesoi tabelat e pop-it dhe të vendit gjatë viteve 1970 dhe 1980 dhe fitoi tre çmime Grammy.

I njohur për zërin e tij dhe baladat përfshirë “Gambler”, “Lucille” dhe “Coward Of The County”, karriera e tij zgjati më shumë se gjashtë dekada.

Ai dikur rriti famën e tij duke shpjeguar se ai besonte se këngët e tij “thonë atë që çdo burrë dëshiron të thotë dhe që çdo grua dëshiron të dëgjojë”.

Pasi u rrit në varfëri në një pronë strehimi federale në Houston të Teksasit, Rogers filloi incizimin me një grup bendesh, përpara se të niste karrierën e tij solo në 1976.

Ai bashkëpunoi me legjendat e muzikës së vendit gjatë karrierës së tij, përfshirë Dolly Parton dhe Willie Nelson.

Në vitin 2007 ai papritur e gjeti veten përsëri në qendër të vëmendjes në Mbretërinë e Bashkuar kur The Gambler u bë himni jozyrtar i Kupës së Botës të rkipit të rugby, të Anglisë.

Në deklaratën e tyre, familja e tij tha se ai kishte “lënë shenjë të pashlyeshme në historinë e muzikës amerikane”./lajmi