Cult

“My Secret Terrius” – Seriali i cili parashikoi dy vite më parë se një virus do të lëshohej në botë

03/27/2020 15:30
nga:L I

Një serial korean “My Secret Terrius” i cili paraqiti një koronavirus vdekjeprurës në vitin 2018 është bërë i pesti më i shikuar në Netflix në Mbretërinë e Bashkuar, përcjellë GazetaBlic.

Në një paralele të egër të pandemisë aktuale, një personazh në My Secret Terrius paralajmërohet për një koronavirus të ngjashëm me grip me një periudhë inkubacioni deri në 14 ditë, i cili sulmon mushkëritë dhe nuk ka vaksinë.

Në versionin imagjinar, virusi ‘mutant’ përdoret si armë që mund të vrasë gati 90 përqind të viktimave të tij.

Skena e cila ka tërhequr vëmendjen është ajo në fundin e episodit të dhjetë, kur një personazh sheh një mjek që e paraqet me gjetje alarmante.

“Ne duhet të bëjmë më shumë hulumtime, por duket si një koronavirus mutant,” thotë mjeku.

Duke e krahasuar atë me shpërthimet e mëparshme virale, ajo thotë: ‘MERS, SARS, gripi i zakonshëm. Të gjithë bien në të njëjtën familje me të njëjtin informacion gjen.

Koronavirusi sulmon sistemin e frymëmarrjes. Gjatë epidemisë MERS 2015, shkalla e vdekshmërisë ishte mbi 20 përqind. ‘

Shpërthimet MERS dhe SARS u shkaktuan të dy nga koronaviruset në të njëjtën familje si ajo që shkakton Covid-19.

Në fakt, MERS ishte edhe më vdekjeprurëse sesa seriali tregon me një vdekje prej 34.4 përqind, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Në shfaqjen Netflix, personazhi tjetër pyet mjekun: ‘Por kjo nuk është aq serioze sa të përdoret si armë. A jam gabim? ‘

Ai përgjigjet: ‘Siç e thashë, ky është një virus mutant. Dikush e tërhoqi atë për të rritur shkallën e vdekshmërisë në gati 90 përqind.

‘Ajo që është më serioze është se koronavirusi ka një periudhë inkubacioni nga dy deri në 14 ditë. Ky virus u manipulua për të sulmuar mushkëritë direkt brenda vetëm pesë minutave nga ekspozimi. ‘

Periudha e inkubacionit 14-ditor përputhet me ato që kanë thënë ekspertët e shëndetit në lidhje me virusin aktual.

I pyetur për një kurë të mundshme, mjeku në serial thotë: ‘Nuk ka ilaç ose vaksinë në dispozicion për momentin. Ato janë të vështira për tu zhvilluar ‘.

Shfaqja fillimisht u transmetua në Korenë e Jugut midis shtatorit dhe nëntorit 2018.

Të gjashtëmbëdhjetë episodet janë në dispozicion në Netflix dhe shfaqja ka rritur renditjen që kur njerëzit filluan të vërenin ngjashmërinë.

/GazetaBlic