Lajme

Mushkolaj për SBAShK-un: Sindikatë shantazhuese

12/12/2019 11:51
nga:B. D

Analisti, Imer Mushkolaj, ka komentuar grevën 2 orëshe për nesër të paralajmëruar nga SBAShK-u, shkruan GazetaBlic.

Mushkolaj SBAShK-un e ka quajtur sindikatë shantazhuese pasi që ende nuk ka një vendim nga ana e Gjykatës Kushtetuse për Ligjin për Paga, prandaj sipas tij është e panevojshme që pa pasur një vendim nga Kushtetuesja të ketë grevë në arsim.

“Gjykata Kushtetuese ende nuk ka vendosur rreth Ligjit për Pagat. SBASHK’u nuk e pret përgjigjen, por nis grevën në arsim. Sindikatë shantazhuese”, ka shkruar Mushkolaj në Facebook.

Ky veprim i SBAShK-ut është rrjedhë e vendimit të fundit nga Institucioni i Avokatit të Popullit që Ligjin për Paga e ka dërguar në Gjykatën Kushtetuese për të rishikuar Ligjin që ka pasur shumë kritika që nuk ka rritje të barabartë të pagave brenda sektorit publik dhe atë privat.

09/17/2020 21:18

Mushkolaj: Nëse asociacioni nuk do të kishte kompetenca ekzekutive do të diskutohej vetëm në Kosovë