Sporti

Mourinho “shpërthen” ndaj gjyqtarëve: Si mund të gaboni kur keni VAR?

10/26/2020 07:59
nga:Lorik J

Trajneri i Tottenhamit, Jose Mourinho ka kritikuar VAR, duke thënë se nuk ka asnjë justifikim për gjyqtarët të cilët po gabojnë tani.

Mourinho beson se gjyqtarët mund të humbin incidentet kryesore në kohë reale duke pasur parasysh shpejtësinë e furishme të lojës, sidoqoftë, ai nuk mund të pranojë që gabimet të mos korrigjohen duke pasur parasysh që gjyqtari i VAR-së ka qasje në përsëritjet e menjëhershme të incidenteve nga disa kënde, përcjell GazetaBlic Sport.

“Mendoj se vëmendja që rastet kanë marrë bazohet në faktin se ekziston një VAR. Pa VAR, situatat në fushë ndodhin dhe qenia njerëzore, arbitri, bën gabime”, tha Mourinho.

“Dhe ju më njihni për shumë vite – e dini se ishte e vështirë për mua të pranoja gabimet njerëzore, por mësova dhe në këtë moment, gjithmonë i pranoj gabimet e gjyqtarit. Ajo që ne nuk pranojmë janë gabimet e VAR”, përfundoi ai.

/GazetaBlic Sport