Euro2024

Morata në dyshime për ndeshjen ndaj Italisë

06/15/2024 22:29
nga:E K

Nga gëzimi i golit që e shndërroi në golashënuesin e tretë të të gjitha kohërave në Kampionatin Evropian, te shqetësimi për dëmtimin e pësuar në mes të pjesës së dytë. Alvaro Morata përjetoi një pasdite me emocione të përziera në Gjermani.

Morata, në fakt, kërkoi një zëvendësim në minutën e 66-të të pjesës së dytë. I zëvendësuar pas ndërhyrjes së stafit mjekësor, ish-sulmuesi i Juventusit u largua nga fusha me fytyrë të errët, ndërsa shokët e tij u përpoqën të kuptonin më shumë për gjendjen e tij.

Trajneri i Spanjës, De La Fuente, tani pret një lajm të mirë për ndeshjen kundër Italisë, e dyta e “La Roja” në Grupin B të Kampionatit Evropian 2024.

Në minutën e 66-të Spanjë-Kroaci, Morata kërkoi zëvendësim pas një goditjeje të pësuar: njërën dorë në fytyrë dhe tjetrën në gjurin e majtë, para se të linte fushën me këmbët e tij.

Testet në ditët në vijim do të mund të përcaktojnë shkallën e dëmtimit dhe nëse ai do të mund të dalë në fushë kundër Italisë, më 20 qershor, në ndeshjen e dytë të Grupit B.

Megjithatë, vetë Morata u përpoq t’i qetësonte të gjithë në fund të ndeshjes:

“Ishte një goditje e fortë, këmba më dhimbte shumë dhe gjëja më e mirë ishte të dilja jashtë”.

Me pak fjalë, një ndryshim të jetë i sigurt, por gjithsesi do të duhet të presësh rezultatet e provimeve për të eliminuar çdo dyshim.

Ndeshja ndërmjet “La Roja” dhe kampionëve në fuqi të Evropës është planifikuar të zhvillohet në Gelsenkirchen, në shtëpinë e Schalke 04, në Veltins Arena.

Në ndeshjen e parë të Euro 2024, Spanja e De La Fuentes mundi me lehtësi 3-0 Kroacinë e Modricit, me golat e shëëuar nga Morata, Fabian Ruiz dhe Carvajal.