Lajme

Mogherini mbledh të hënën kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

12/15/2017 13:00
nga:anonymous1000144531

Përfaqësuesja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka ftuar kryeministrat e vendeve partnere nga Ballkani Perëndimor që të bashkohen në një takim të përbashkët jozyrtar të hënën në Bruksel.

Në takimin e tretë mes përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini dhe gjashtë kryeministrave të Ballkanit Perëndimore, pritet të diskutohen ngjarjet aktuale në rajon dhe perspektivat për vitin 2018, kur edhe partnerëve evropianë në rajon do t’ju ofrohet një mundësi unike për të përparuar në rrugën drejt integrimit në Bashkimin Evropian, shkruanjë mediat serbe.

“BE është e përkushtuar që të forcojë angazhimin e BE-së me rajonin, dhe të sigurohet që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor të ndërmarrin hapat e nevojshëm që përparimi i tyre drejt Bashkimit Evropian të jetë i pakthyeshëm”, thuhet në njoftimin e BE-së.

 

09/27/2018 10:02

Shikojeni momentin kur Mogherini ia refuzon çajin zyrtarit rus