Cool

Misteri i vendit me pak maska, shumë festa dhe asnjë viktimë nga koronavirusi

09/21/2020 11:49
nga:N S

Ndërkohë që Evropa po përgatitet për një valë të dytë të koronavirusit, njëra nga shtetet evropiane ende nuk ka pasur asnjë viktimë nga pandemia koronavirus.

Bëhet fjalë për Gjibraltarin, shtetin fqinj të Spanjës (tani për tani vendi evropian më i goditur nga koronavirusi).

Në Gjibraltar ka vetëm 334 të infektuar që nga fillimi i pandemisë dhe asnjë viktimë nga virusi, pavarësisht se masat për parandalimin e përhapjes së Covid-19 nuk kanë qenë rigoroze, përcjell lajmi.net.

Gjibraltari është vend i vogël me rreth 33 000 banorë. Në këtë shtet përdorimi i maskës është i detyrueshëm vetëm në ambiente të mbyllura, teksa këshillohen personat mbi 70 vjeç që të mos dalin nga shtëpitë e tyre.

10/12/2020 22:43

Ja sa ditë mbijeton koronavirusi nëpër sipërfaqe