Cool

Mënyra praktike dhe të lira për ta mbajtur shtëpinë tuaj të freskët gjatë një vale nxehtësie

06/26/2020 12:36
nga:Mergim Rreci

Në rast se nuk e keni vënë re, është nxehtë jashtë, temperaturat janë në rritje, por, për shkak të pandemisë koronavirus, shumica prej nesh ende po kalojnë pjesën më të madhe të ditës në shtëpi.

Lajmi i mirë është se ka një numër truke të thjeshta për të qëndruar të qetë brenda dhe shumica përfshijnë gjëra që tashmë janë shtrirë rreth shtëpisë, transmeton lajmi.net.

Thjesht vendosni një tas (ose një kovë nëse e keni) të mbushur me ujë akulli direkt para një freskuesi. Ndërsa akulli shkrin nga freskuesi do të marrë ajrin e freskët që vjen nga sipërfaqja e akullit.

Kjo do të rikrijojë një fllad të freskët, i ngjashëm me një njësi kondicionimi.Përndryshe, një fanellë e lagur ose një peshqir i vogël, i lagur i vendosur mbi një freskues funksionon po aq mirë.

Mbani mbyllur perdet dhe dritaret gjatë ditësNë një ditë të bukur është e natyrshme të dëshironi që dielli të shkëlqejë.

Megjithatë, duke bërë kështu, ju po krijoni një efekt ngrohjeje të ngjashëm me serën. Një dhomë do të mbetet më e freskët nëse perdet janë të mbyllura edhe më mirë nëse ato janë shumëllojshmëria e ndërprerjes.

Dritaret e hapura pasi të bëhet ftohja e ditës duhet të mbahen të mbyllura kur dita është në nxehtësinë e saj, por sapo nxehtësia të fillojë të bjerë ato mund të hapen përsëri.

Temperaturat bien ndjeshëm gjatë natës, kështu që hapja e një dritareje në mbrëmje do të lejojë që ajri i freskët të qarkullojë nëpër shtëpi, gjithashtu duhet të ju ndihmojë të flini më mirë.

Blini disa bimë të shtëpisëNëse jeni duke kërkuar një justifikim për të blerë më shumë bimë shtëpiake, atëherë mund të kemi gjetur vetëm një.

Bimët e brendshme mund të ndihmojnë në ftohjen e një shtëpie në mot të ngrohtë, pasi ato konsumojnë ajër të nxehtë për proceset e tyre natyrore.

Kur nxehet atmosfera, bimët shpesh lëshojnë ujë të tepërt në ajër nga gjethet e tyre, si rezultat ata ftohen vetë dhe ambienti përreth.Fikni dritatSiç mund të mbani mend nga klasa juaj e shkollës së mesme, llamba të dritës lëshojnë nxehtësi.

Kështu që mbajtja e dritave të fikura do të ndihmojë për të qetësuar shtëpinë tuaj, për të mos përmendur, është më miqësore me mjedisin dhe më pak para do të shpenzohen për faturat.

Fikni teknologjinë tuaj (nëse është e mundur) Ngjashëm me llambat e lehta, pajisjet elektrike rrezatojnë nxehtësi, kështu që fikni çdo pajisje që nuk përdoret.