Lajme

Mediat serbe zbulojnë një detaj të rëndësishëm para takimit në Berlin për dialogun Kosovë-Serbi

04/22/2019 10:02
nga:Gazeta Blic

Në takimin e 29 prillit në Berlin, përfaqësuesit kosovarë dhe ata serb do të takohen ndërmjet vete.

Por sipas mediave serbe, ky takim do të krijojë një kuadër për rifillimin e negociatave si dhe do të dihet data se kur do të mund të vazhdojë dialogu Kosovë-Serbi.

Në këtë takim të pranishëm do të jenë: presidenti kosovar, Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, kryeministrja Ana Brnabiq si dhe përfaqësues të shumtë të huaj, transmeton Indeksonline.

Sipas raportimeve të para u tha se në këtë takim për Ballkanin Perëndimor nën organizmin e Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel dhe presidentit francez, Emmanuel Macron, një nga temat kryesore do të jetë dialogu në mes Prishtinës dhe Beogradit./Indeksonline/

12/05/2019 16:49

Dialogu Kosovë-Serbi tema më e rëndësishme e konferencës në Berlin, Thaçi panelist kryesor