Cool

Më mirë vonë se kurrë! E vërteta rreth titanikut është zbuluar…

11/17/2018 23:01
nga:Gazeta Blic

Ah,Shkencëtarët i afrohen shumë të vërtetës rreth Titanikut.

Më 14 prill 1912 në orën 11:40, RMS Titanic pati një aksident të tmerrshëm që çoi në fundosjen e tij përfundimtare tre orë më vonë.

Deri në orën 2:20 të mëngjesit, në mëngjesin e hershëm të 15 prillit, anija më e madhe e kohës së saj ishte zhdukur plotësisht nën sipërfaqen e akullt të ftohtë të Oqeanit Atlantik.

Titaniku mori më shumë se 1500 jetë me vete ndërsa u mbyt në varrin e saj ujor. Ata përbënin më shumë se dy të tretat e të gjithë njerëzve në bord.

Shkaku i kësaj fatkeqësie të tmerrshme që çoi në kaq shumë vdekje ishte një ajsberg me të cilin anija u përplas ose kështu na është thënë deri më sot, por shkencëtarët me gjetjet më të fundit e kanë debuar këtë teori krejtësisht.

Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë të gjithë të vërtetën që është varrosur për më shumë se 100 vjet.

268 metra e gjatë, 92 metra e gjerë, 175 metra e lartë dhe me një volum të përdorshëm prej 46,328 ton, Titaniku dukej i pathyeshëm, aq sa kur i thanë njërit prej kryeinxhinierevë të saj: “A do të fundosej dot ndonjëherë kjo anije?”, ai u përgjigj “Edhe sikur Zoti të dojë ta fundosë atë, nuk e fundos dot!”

Njerëzit mund të ecnin për kilometra përgjatë pasazheve të saj të panumërt dhe kuvertave. Edhe oficerëve të anijes iu deshën dy javë për të kujtuar rrugët e korridoret rreth kësaj ndërtese të madhe.

Titaniku kishte katër qymyera masive. Secila prej tyre peshonte 60 ton, dhe ato shtriheshin 81.5 metra mbi kuvertë. Një lartësi e tillë mbresëlënëse ishte e domosdoshme për të mos i mbuluar pasagjerët me 100 ton blozë të bluar çdo ditë. Tubat e mëdhenj ishin vendosur në një kënd 30- gradë për t’u dukur edhe më mahnitës dhe imponues.

Jo më pak frymëzuese ishte kostoja e anijes. Ndërtimi kërkoi 7.5 milionë dollarë. Nëse marrim parasysh normat moderne të këmbimit dhe inflacionin të asajkohe.

Në vitin 2016, ata do të paguanin 166 milionë dollarë nëse do të duhej një Titanik tjetër. Çuditërisht, do të rezultonte gjithsesi më e lirë se prodhimi i filmit titanik Titanik në vitin 1997. I cili kushtoi 200 milionë dollarë.

Në kantieri i anijes, “Harland & Wolff” punuan mbi 3.000 burra për të ndërtuar anijen. Edhe me një krah pune që punonte gjashtë ditë në javë nga ora 6:00 në mëngjes, u deshën 26 muaj për të përfunduar detyrën monumentale. Ishte një punë e vështirë dhe e rrezikshme.

Imagjinoni të bëni diçka në kulmin e një ndërtese 20 katësh pa asnjë litarë sigurie. Por këta njerëz kishin nevojë për para për të mbajtur familjet e tyre, ndërtuesit merrni 2$ në javë, gjë që nuk duket shumë, por ishte një pagë e mirë në ato kohë depresioni.

Fatkeqësisht, 8 vetë vdiqën gjatë procesit të ndërtimit dhe 246 u plagosën. Pra, është vërtet e vështirë të kuptojmë se një mekanizëm i tillë i komplikuar, me gjithë përpjekjet e punës dhe paratë e shpenzuara për krijimin e tij, mund të fundosej vetëm për shkak të një akullnajë, apo ajsbergu.

E pra, gjetjet e reja na japin arsye për të besuar se shkaku origjinal i katastrofës nuk ishte akulli, por zjarri.

Gazetari Senam Molony ka studiuar fatin e Titanikut për më shumë se 30 vjet. Ishte ai që zbuloi një shenjë të zezë të madhe prej 30 këmbësh të gjatë në anën e anijes. Ai e vuri re pasi analizoi një foto të marrë përpara largimit të Titanikut.

Gazetari gjeti një album me fotografi të mëparshme të pabotuara që tregonin ndërtimin e anijes dhe përgatitjet për udhëtimin e saj të parë dhe të fundit.

Zjarri duhej të digjej për tre javë rresht në një temperaturë shumë të lartë para se dikush ta vinte re.

Ekspertët e metalurgjisë janë të sigurt se kushte të tilla mund ta dobësonin lehtësisht metalin, duke reduktuar forcën e saj deri në 75 përqind.

Kjo është arsyeja pse ajsbergu nuk e pati të vështirë të shponte një vrimë në anën e anijes.

Nëse jo prej zjarrit, ndryshe do të ishte e pamundur.

Por fakti që ajsbergu goditi pikërisht me metalin e komprometuar është një nga lidhjet e pabesueshme në zinxhirin e tragjedisë së Titanikut.

Menaxhmenti i projektit e dinte për zjarrin dhe faktin që anija nuk duhet të nisej në atë udhëtim fatal.

Por kjo do të thoshte falimentim për pronarët e anijes. E vërteta është se në atë kohë minatorët në të gjithë vendin ishin në grevë.

Pra nuk kishte qymyr për të mbështetur Titanikun. Por biletat tashmë ishin shitur dhe anijet e tjera ishin anuluar pasi që të gjithë donin të ishin të parët që lundronin në anijen më të madhe të njohur për njerëzimin.

Kjo është arsyeja pse pronarët e Titanikut blenë të gjithë qymyrin që mund të gjenin dhe madje edhe thëngjillin nga anijet e tjera. Anulimi i udhëtimit dukej jashtë diskutimit.

Pra, për të fshehur të vërtetën, ana me njollën e djegur të anijes u kthye në mënyrë të tillë që shenjat nga zjarri të mos i kapte syri i njerëzve që hipnin në të.

Prandaj udhëtarët nuk munden t’i dallonin ato.

Kështu udhëtimi filloi, pjesa e brendshme e Titanikut u bazua në atë të Hotel Ritz në Londër.

Shkallët e mëdha zbritsni shtatë në hollin e madh. Ajo u dekorua me piktura, kerubina bronzi dhe llamarine. Ambjentet për pasagjerët e klasit të parë përfshinin një pishinë me ujë të nxehtë, një banjë turke, një palestër, dhe një sallon bukurie.

Zonjat madje mund të urdhëronin një stilist për t’i ndihmuar ata të përgatiten për darkë. Ata kishin një gazetë në bord të quajtur The Atlantic Daily Bulletin. Kishte edhe një vend të veçantë për qentë të pasagjerëve të klasit të parë.

Kafshët të ushqeheshin me ushqim të posaçëm, merreshin për shëtitje dhe madje mund të trajnoheshin gjatë udhëtimit. Ushqimi për klasin e parë përfshinte 13 menu secila me verën e vet. Ai ishte një dëfrim i madh që zgjati rreth pesë orë.

Kishte një mijë e pesëqind shishe verë, 20’000 shishe birrë dhe 8,000 puro, por nuk kishte dylbi.

Pse vlen të përmendet ky fakt?

Sepse dylbitë mund ta kishin shpëtuar Titanikun. Këtu është një rastësi tjetër tragjike në zinxhirin e ngjarjeve fatkeqe. Në ato kohë nuk kishte sisteme sonarësh. Pra, për të zbuluar kërcënimet përpara vijës, njerëz të veçantë mbanin vrojtimin duke përdorur dylbi.

Por dylbitë në Titanik ishin kyçur në një seksion të veçantë. I vetmi person me çelësin e dollapit, oficeri i dytë, David Blair u zëvendësua në minutën e fundit.

Ai ishte me ngut për t’u larguar nga anija, saqë harroi ta dorëzonte çelësin për zëvendësimin e tij. Kjo harresë fatale u zbulua vetëm tre ditë më vonë kur anija ishte tashmë në det.

Nëse ekuipazhi kishte marrë dylbi, ata do të kishin vënë re ajsbergun më herët dhe do të kishin patur kohë të mjaftueshme për të shmangur përplasjen.

Ndoshta rrëzimi gjithashtu mund të ishte shmangur nëse anija nuk do ta kishte thyer limitin e shpejtësisë.

Ata ishin me vonesë për në destinacion, dhe kjo ishte e papranueshme pasi mund të shkatërronte reputacionin e Titanikut.

Kjo është arsyeja pse anija po lëvizte me një shpejtësi shumë më të lartë se ajo për të cilën ishte projektuar.

Një tjetër neglizhencë kriminale lidhej me anijet e shpëtimit. Në mënyrë që të përmbajnë të gjithë njerëzit në bord, Titaniku kishte nevojë për gjashtëdhjetë barkat e shpëtimit. Kryeshefi Alexander Carlisle, planifikoi të pajisej anija me vetëm 48 të tilla.

Por përfundimisht numri u reduktua edhe në 20 të tjera më pak. Kjo u bë thjesht për arsye kozmetike. Meqenëse pamja dukej shumë e zënë me 48, në këto 20 anije mund të vendosnin vetëm një të tretën e të gjithë njerëzve në anije.

Çuditërisht, një sasi jashtëzakonisht e pamjaftueshme e varkave shpëtuese ishte teknikisht e ligjshme. Sipas ligjeve të asaj kohe numri i varkave të shpëtimit nuk varej nga numri i udhëtarëve, por nga tonazh i një anijeje.

Për më tepër, në kohën e ndërtimit të Titanikut, stërvitjet për varkat e shpëtimit ishin praktikë standarde në linjat e oqeanit.

Në këtë mënyrë, ekuipazhi mund të përgatisë pasagjerët për një emergjencë nëse kjo ndodh. Por ky lloj i stërvitjes kurrë nuk u zhvillua për Titanikun.

Kapiten Edward John Smith anuloi stërvitjen e planifikuar në mëngjesin e ditës kur Titaniku u mbyt.

Askush nuk e di arsyet për vendimin e tij.

Sidomos duke pasur parasysh faktin që anijet e tjera po jepnin paralajmërimet rreth akullit në ujë në atë afërsi.

Ndoshta kjo është arsyeja pse iu desh ekuipazhi një gjysmë ore për të nisur barkat e shpëtimit, në vend të standardit 10 minuta.

Disa njerëz gjithashtu fajësojnë kapitenin Smith për lejimin e grumbullit të parë të barkave shpëtuese për të lënë gjysmën e zbrazët. Varkë e parë me 65 vende përmbante vetëm 27 pasagjerë.

Pse nuk u mbushën plot?

Në fillim njerëzit hezitonin të largoheshin nga anija dhe nuk e kuptonin se ishin në rrezik të madh. Në vitin 2012, studiuesit zbuluan se kapiteni Smith kishte dështuar provimin e tij të parë në lundrim. Përfundimisht ai kaloi atë provim, por kush e di, ndoshta kjo gjithashtu luajti rolin e vet në këtë fatkeqësi.

Ndërsa Titaniku po fundosej, ekuipazhi dërgoi disa sinjale të shqetësimit. Megjithatë, një anije kalifroniane që lundronte aty afër, e injoroji shpërthimin emergjent të hedhur në qiell.

Kapiteni i Kalifornianes më vonë humbi punën pasi ky fakt doli. Por studiuesit modernë kanë arritur të provojnë pafajësinë e tij. Epo, më mirë vonë se kurrë.

Arsyeja që askush nuk vuri re sinjalet nga Titaniku mund të ishte për shkak të fenomenit të përthyerjes së dritës.

Kur shtresat e ajrit të ftohtë janë pozicionuar poshtë shtresave të ajrit të ngrohtë ajo shkakton përmbysje termike.

Kthimi termik nga ana tjetër, çon në dritën që refrakton anormalisht. Me pak fjalë, e gjithë kjo krijon mirazhe. Dhe mirazhe të tilla ishin regjistruar nga disa anije të tjera që kishin lundruar në atë zonë.

Historiani Tim Moulton është gjithashtu i bindur se përthyerja e dritës atë natë mund të jetë arsyeja pse vrojtuesit humbën plotësisht pamjen e ajsbergut.

Neglizhencë kriminale, tragjike dhe një zinxhir fatkeq i rastësive, zjarr apo akull.

Çfarëdo qoftë ajo, mori jetën e qindra njerëzve, dhe ende i mban mendjet e shkencëtarëve të zëna deri në ditët e sotme.