Fit&Sexy

Me këta hapa të thjeshtë mund të eliminoni gjithë pikat e zeza në fytyrë

02/18/2021 11:29
nga:G C

Është e vërtetë që pikat e zeza janë më të zakonshme në adoleshencë duke pasur parasysh se, ashtu si puçrrat, ato janë të lidhura ngushtë me aktivitetin hormonal të testosteronit, i cili ushtron veprimin e tij në gjëndrat dhjamore duke rritur sekretimin e sebumit, shkruan “Revista Psikologjia”.

Sebumi, nga ana tjetër, favorizon bllokimin e poreve dhe për këtë arsye formimin e pikave të zeza dhe puçrrave: kjo shpjegon pse kjo papërsosmëri e lëkurës është më e përhapur tek të rinjtë, por edhe të rriturit nuk përjashtohen dhe në fakt pikat e zeza mund të shfaqen në zonat më të yndyrosura të fytyrës, siç janë hunda, balli dhe mjekra, transmeton lajmi.net.

Rëndësia e të ushqyerit: një gjë është më se e vërtetuar, bukuria gjithashtu kalon përmes ushqyerjes dhe mënyrës së jetesës që adoptojmë.

Për të luftuar përfundimisht pikat e zeza, mjafton të adoptojmë disa praktika të mira: të lëmë cigaren, të bëjmë stërvitje dhe të qëndrojmë jashtë kur është e mundur, hani siç duhet, duke shmangur yndyrën e tepërt dhe sheqerin, pini shumë ujë, eliminoni alkoolin dhe flini aq sa duhet natën.

Këto janë zakone të shëndetshme që, përveçse zhdukin papërsosmëritë e lëkurës, do të përmirësojnë cilësinë e jetës dhe mirëqenien e të gjithë organizmit, diçka për të cilën sot ne kemi nevojë më shumë se kurrë.

Kushtojini vëmendje shenjave: Në të vërtetë pikat e zeza janë të bardha në fillim, sepse ato qëndrojnë në themel të sebumit. Është pikërisht kur hapet pika e zezë (ky është termi teknik për pikat e zeza) dhe dhjami del se fillon procesi i oksidimit të lipideve që e bën atë të errësohet.

Kini kujdes nga papërsosmëritë e lëkurës, sepse përveç ngjyrosjes, këto fenomene të urryera epidermale mund të ndryshojnë edhe në madhësi.

Pastrimi para së gjithash: hapi i parë për të parandaluar pikat e zeza është pastrimi, një operacion sa i thjeshtë aq edhe thelbësor. Në fakt, për të kufizuar shfaqjen e pikave të zeza të reja është shumë e rëndësishme të kujdeseni rregullisht për epidermën edhe nëse përdorni thjesht sapun dhe ujë.

Kujdesi i vetëm është të mos e teproni, pasi një sasi e vogël e sebumit është e rëndësishme për të mbrojtur lëkurën nga acarimi.

Mjetet shëruese të gjyshes: një praktikë sa antike aq edhe efektive është përdorimi i avullit nga një tenxhere me ujë të nxehtë, të cilit i kemi shtuar pak sodë buke për të lehtësuar hapjen e poreve dhe për të eliminuar pikat e zeza.

Pas eliminimit të papërsosmërive mund të pastrojmë lëkurën duke e shoqëruar atë me një pastrim delikat ose një maskë.

Midis maskave të fytyrës ato me argjilë jeshile përbëjnë një ndihmë të vlefshme në luftën kundër pikave të zeza: argjila, në fakt, është një aleat i shkëlqyeshëm i bukurisë falë vetive të saj antiseptike, pastruese dhe madje edhe shtresuese.

Një truk për shmangien e rishfaqjes së papërsosmërive? Pas mbarimit të pastrimit të fytyrës, ne i mbyllim poret me ujë të ftohtë, në këtë mënyrë ne shmangim hyrjen e papastërtive dhe i japim lëkurës tonë energji.

Edhe në shtëpi: lëkura e fytyrës duhet të mbrohet gjithmonë, edhe nëse jemi në shtëpi. Smogu, stresi dhe madje edhe një make-up i lehtë mund ta ndotin lëkurën më shumë sesa mund ta imagjinojmë dhe për këtë arsye mund të shkaktojë dëme dhe papërsosmëri.

Për të parandaluar formimin e pikave të zeza, kurrë mos harroni të hiqni make-up-in në mbrëmje dhe të pastroni fytyrën nga sebumi i tepërt në mëngjes sapo të zgjoheni: gjeste të vogla të përditshme që mund të bëjnë mrekulli…ose pothuajse!