Lajme

Maqedoni, shtetasit turq votojnë për ndryshimet kushtetuese në Turqi

04/08/2017 15:49
nga:A. R.

Shtetasit e Turqisë në Maqedoni të shtunën filluan të votojnë për referendumin për ndryshime kushtetuese në Turqi që do të mbahet më 16 prill.

Procedura e votimit filloi në Ambasadën e Republikë së Turqisë në Shkup në orën 09.00, ndërsa votën e parë e realizoi ambasadorja e Turqisë në Shkup, Tülin Erkal Kara.

Procesi i votimit në ambasadën në Maqedoni do të vazhdojë edhe nesër, ndërsa qytetarët do të mund të votojnë deri në orën 21.00 në ambasadën në Shkup.

Ndërkohë, shtetasit turq që jetojnë në Shqipëri dhe Kosovë do të mund të votojnë nesër, më 9 prill, në ambasadat e Turqisë në Tiranë dhe Prishtinë dhe kryekonsullatën në Prizren mes orës 09.00-21.00.

Ndryshe, referendumi për ndryshime kushtetuese në Turqi do të mbahet më 16 prill.

12/29/2019 21:30

​LSDM nuk e pranon kandidatin e VMRO-së për ministër të Brendshëm