Sporti

Manchester United shumë pranë marrëveshjes me Koulibaly

05/23/2020 13:47
nga:Mergim Rreci

Burime të shumta italiane pretendojnë se Manchester United janë favoritët për të nënshkruar mbrojtësin e Napolit, Kalidou Koulibaly për 90 milion euro, përpara PSG, Liverpool dhe Newcastle United.

Gazetat franceze tashmë kishin sugjeruar që Paris Saint-Germain po tërhiqej, ndërsa Barcelona dhe Real Madrid po shikojnë edhe synime të tjera.

Tani gazetat La Repubblica dhe Il Mattino në Itali tregojnë edhe Manchester Unitedin si kandidatët kryesorë që Koulibaly të largohet nga Stadio San Paolo këtë verë, përcjell GazetaBlic.

Çmimi i kërkesës ka rënë për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe efektit të tij në tregun më të gjerë të transferimit, pasi Presidenti Aurelio De Laurentiis kishte refuzuar mbi 100 milion € në dy vitet e fundit.

Këto raporte të fundit vendosin çmimin në 90 milion €, i cili do të ishte akoma një fitim masiv duke marrë parasysh që ai mbush 29 vite muajin tjetër dhe kushtoi vetëm 7.75 milion € për të blerë nga KRC Genk në 2014.

Qendërmbrojtësi i Senegalit është nën kontratë me Napolin deri në qershor 2023 dhe nuk ka asnjë klauzolë lëshimi në kontratën e tij.

Palët e tjera të interesuara përfshijnë Liverpoolin, Tottenham Hotspur, Manchester City dhe Newcastle United