Sporti

Liverpooli minimalisht, por sigurt

03/07/2020 15:24
nga:M K

Liverpooli ka mposhtur Bournemouthin me rezultat minimal 2-1, për të arkëtuar kështu tri pikë tejet të mëdha në luftën për titull.

Djelmoshat e Jurgen Klopp kështu kthehen te fitoret, pikërisht atëherë kur kanë nevojë më së shumti, shkruan GazetaBlic.

Mysafirët hapën serinë e golave në minutën e 9’të përmes Wilson. Kur u mendua se skuadra udhëtuese do të jetë “arrë e fortë”, vendasit realizuan dy gola shumë të shpejtë brenda tetë minutave.

Fillimisht Salah barazoi shifrat në të 25’tën, para se Mane të regjistrojë shifrat përfundimtare në minutën e 33’të.

Me këtë fitore, kampionët aktual evropian shkojnë në kuotën e 82 pikëve dhe tani u duhen vetëm tri sosh për t’u kurorëzuar me titullin kampion, titull ky që u mungon tash e tri dekada.

Bournemouthi në anën tjetër pozicionohet në vendin e 18’të me 27 pikë dhe deri në fund do të luftojë për mbijetesë.

Xhiron e ardhshme, “të kuqtë” nga Merseyside do ta luajnë derbin e qytetit ndaj Evertonit, ndërsa Bournemouthi do të jetë nikoqir i Crystal Palace.

/GazetaBlic/

01/08/2021 22:51

Liverpooli në raundin tjetër të FA Cup