Cult

Lista e plotë e fituesve në “Critics Choice Awards 2021”

03/09/2021 12:55
nga:G C

Sezoni i ndarjes së çmimeve po vazhdon dhe këtë herë me “Critics Choice Awards”.

Ceremonia vjetore e ndarjes së çmimeve ka mirëpritur edicionin e 26-të, pavarësisht pandemisë së coronavirusit.

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve:

Film

Fotografia më e mirë

“Da 5 Bloods”

“Ma Rainey’s Black Bottom”

“Mank”

“Minari”

“News of the World”

“Nomadland” – Fituesi

“One Night in Miami”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

Regjisori më i mirë

Lee Isaac Chung, “Minari”

Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

David Fincher, “Mank”

Spike Lee, “Da 5 Bloods”

Regina King, “One Night in Miami”

Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

Chloé Zhao, “Nomadland” – Fituesja

Aktori më i mirë

Ben Affleck, “The Way Back”

Riz Ahmed, “Sound of Metal”

Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom” – Fituesi

Tom Hanks, “News of the World”

Anthony Hopkins, “The Father”

Delroy Lindo, “Da 5 Bloods”

Gary Oldman, “Mank”

Steven Yeun, “Minari”

Aktorja më e mirë

Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”

Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”

Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always”

Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”

Frances McDormand, “Nomadland”

Carey Mulligan, “Promising Young Woman” – Fituese

Zendaya, “Malcolm & Marie”

Aktori më i mirë mbështetës

Chadwick Boseman, “Da 5 Bloods”

Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”

Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” – Fituesi

Bill Murray, “On the Rocks”

Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”

Paul Raci, “Sound of Metal”

Aktorja më e mirë mbështetëse

Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” – Fituese

Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman”

Glenn Close, “Hillbilly Elegy”

Olivia Colman, “The Father”

Amanda Seyfried, “Mank”

Yuh-Jung Youn, “Minari”

Aktori/aktorja më e mirë e re

Ryder Allen, “Palmer”

Ibrahima Gueye, “The Life Ahead”

Alan Kim, “Minari” – Fituesi

Talia Ryder, “Never Rarely Sometimes Always”

Caoilinn Springall, “The Midnight Sky”

Helena Zengel, “News of the World”

Skenari më i mirë origjinal

“Mank”

“Minari”

“Never Rarely Sometimes Always”

“Promising Young Woman” – Fitues

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

Skenari më i mirë i përshtatur

“The Father”

“First Cow”

“Ma Rainey’s Black Bottom”

“News of the World”

“Nomadland” – Fituesi

“One Night in Miami”

Kinematografia më e mirë

“Da 5 Bloods”

“First Cow”

“Mank”

“Minari”

“News of the World”

“Nomadland” – Fitues

“Tenet”

‘Editimi’ i mirë

“The Father”

“Mank”

“Nomadland”

“Sound of Metal” – Fitues

“Tenet”

“The Trial of the Chicago 7” – Fitues

Kënga më e mirë

“Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” — “Husavik (My Home Town)”

“The Life Ahead” – “Io Si (Seen)”

“Judas and the Black Messiah” — “Fight for You”

“One Night in Miami” — “Speak Now” – Fitues

“The Outpost” — “Everybody Cries”

“The United States vs. Billie Holiday” — “Tigress & Tweed”

Filmi më i mirë në një gjuhë të huaj

“Another Round”

“Collective”

“La Llorona”

“The Life Ahead”

“Minari” – Fitues

“Two Of Us”

Komedia më e mirë

“Borat Subsequent Moviefilm”

“The Forty-Year-Old Version”

“The King of Staten Island”

“On the Rocks”

“Palm Springs” – Fitues

“The Prom”

Televizion:

Seria më e mirë dramë

“Better Call Saul”

“The Crown” – Fitues

“The Good Fight”

“Lovecraft Country”

“The Mandalorian”

“Ozark”

“Perry Mason”

“This Is Us”

Aktori më i mirë në një serial dramë

Jason Bateman — “Ozark”

Sterling K. Brown — “This Is Us”

Jonathan Majors — “Lovecraft Country”

Josh O’Connor — “The Crown” – Fitues

Bob Odenkirk — “Better Call Saul”

Matthew Rhys — “Perry Mason”

Aktorja më e mirë në një serial dramë

Jonathan Banks — “Better Call Saul”

Justin Hartley — “This Is Us”

John Lithgow — “Perry Mason”

Tobias Menzies — “The Crown”

Tom Pelphrey — “Ozark”

Michael K. Williams — “Lovecraft Country” (HBO) – Fituese

Komedia më e mirë

“Better Things”

“The Flight Attendant”

“Mom”

“Pen15”

“Ramy”

“Schitt’s Creek”

“Ted Lasso” – Fitues

“What We Do in the Shadows”

Aktori më i mirë në një komedi

Hank Azaria — “Brockmire”

Matt Berry — “What We Do in the Shadows”

Nicholas Hoult — “The Great”

Eugene Levy — “Schitt’s Creek”

Jason Sudeikis — “Ted Lasso” – Fitues

Ramy Youssef — “Ramy”

Aktorja më e mirë në një komedi

Pamela Adlon — “Better Things”

Christina Applegate — “Dead to Me”

Kaley Cuoco — “The Flight Attendant”

Natasia Demetriou — “What We Do in the Shadows”

Catherine O’Hara — “Schitt’s Creek” – Fituese

Issa Rae — “Insecure”

Aktori më i mirë mbështetës në një komedi

William Fichtner — “Mom”

Harvey Guillén — “What We Do in the Shadows”

Daniel Levy — “Schitt’s Creek” – Fitues

Alex Newell — “Zoey’s Extraordinary Playlist”

Mark Proksch — “What We Do in the Shadows”

Andrew Rannells — “Black Monday”

Aktorja më e mirë mbështetëse në një komedi

Lecy Goranson — “The Conners”

Rita Moreno — “One Day at a Time”

Annie Murphy — “Schitt’s Creek”

Ashley Park — “Emily in Paris”

Jaime Pressly — “Mom”

Hannah Waddingham — “Ted Lasso” – Fituese

Seria më e mirë e kufizuar

“I May Destroy You”

“Mrs. America”

“Normal People”

“The Plot Against America”

“The Queen’s Gambit” – Fitues

“Small Axe”

“The Undoing”

“Unorthodox”

“Bad Education”

“Between the World and Me”

“The Clark Sisters: First Ladies of Gospel”

“Hamilton” – Fitues

“Sylvie’s Love”

“What the Constitution Means to Me”

Emisioni argëtues më i mirë

“Desus & Mero”

“Full Frontal with Samantha Bee”

“The Kelly Clarkson Show”

“Late Night with Seth Meyers” – Fitues

“The Late Show with Stephen Colbert”

“Red Table Talk”

Komedia më e mirë

“Fortune Feimster: Sweet & Salty”

“Hannah Gadsby: Douglas”

“Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” – Fitues

“Marc Maron: End Times Fun”

“Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” – Fitues

“Patton Oswalt: I Love Everything”.