Lajme

Lajçak tregon për temat që do të diskutohen mes Kosovës dhe Serbisë nesër në Bruksel

09/16/2020 16:40
nga:Sh Xh

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka thënë se në takimin e nesërm, temë disktuimi do të jenë pretendimet financiare dhe aranzhimet për komunitetin jo shumicë.

Lajçak përmes një postimi në Twitter shkroi se presidenti Vuçiq dhe kryeministri Hoti kanë rënë dakord që ekipi negociator të ndjek këto tema.

Ai tha se temat janë komplekse prandaj do të diskutohet për pretendimet financiare.

“Presidenti Vuçiq e kryeministri Hoti janë pajtuar që ekipi negociator të ndjekë marrëveshjet për pretendimet financiare dhe aranzhimet për komunitetin jo shumicë. Të dyja temat janë shumë komplekse, për këtë arsye nesër do të diksutojmë për pretendimet financiare dhe aranzhimin për komunitetin jo shumicë në ditët në vijim”, ka shkruar Lajçak.

Hoti tregon tri parimet e dialogut me Serbinë

09/27/2020 18:42

​Luftimet Armeni-Azerbejxhan, Bashkimi Evropian kërkon armëpushim urgjent