Lajme

Kurti: Presidenti nuk do duhej të merrej me emra partish, duhet të shkojmë në zgjedhje të reja!

04/01/2020 10:32
nga:Norë Kelmendi

Kryeministri i Kosovës është deklaruar pas takimit me presidentin Thaçi, ku ka thënë se me presidentin ka biseduar për situatën politike në vend, shkruan GazetaBlic.

Sipas Kurtit, pas një mocioni të mosbesimit, ajo çka ngelet, është vetëm shkuarja në zgjedhje.

“Vazhduam për situartën aktuale me ç’rast pyetjeve dhe përpjekjeve të presidentit që ne të flasim për qeveri të re i jemi përgjgijur me qëndrimin tonë për të cilin jemi të bindur se është i vetmi, e kjo është që nuk mund të kapërcejmë diku tjetër duke ohuar nenin 82, pika 2 i cili thotë se pas mocionit ajo çfarë ngelet është të shkohet në zgjedhje të reja, kushtetuta nuk mundëson që ne të kemi qeveri pa zgjedhje të reja, presidenti u zotua që të zbatojë praktikat e mëhershme.”

“Ne e theksuam që presidenti Thaçi, realisht nuk do duhej të merrej me emra njerëtish e partishë por për data për zgjedhje të reja në kalendarin e këtij viti. Virusi korona mund ta shtyej datën e zgjedhjeve. Jemi të gatshëm të takojmë dhe bisedojmë presidentin për nenin 82.”

LAJMI I FUNDIT: Kurti do t’i shkojë në takim presidentit, i dërgon edhe letër!

06/04/2020 23:26

Thaçi: Sikur t’i pranonte këshillat e mia, Kurti sot do të ishte në zyrën ku ka qenë!