Lajme

Kurti, Kroacisë: Trupat e FSK’së janë të gatshëm si përherë për miqtë tanë

03/22/2020 12:00
nga:E Sh

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas tërmetit që ndodhi në Zagreb.

Ai uroi që Qeveria e Kroacisë, Kryeministri i saj, Andrej Plenković, të ja dalin mbanë e të mos kenë nevojë për ne të tjerët.

Më tutje shtoi se si Qeveri e Kosovës do t’i shohin të gjitha mundësitë për të ofruar ndihmën institucionale dhe se trupat e FSK-së janë të gatshëm si përherë t’i dalin në ndihmë miqve tanë.

Postimi i plotë:

Zagrebin sot e zgjoi tërmeti prej 5.4 ballëve. Në kohën kur institucionet kroate po luftojnë me virusin corona, sot ato duhet të merren edhe me pasojat e tërmetit. Dëmet materiale janë të mëdha por fatmirësisht duket se pa viktima në njerëz.

Si Qeveri e Kosovës do t’i shohim të gjitha mundësitë për të ofruar ndihmën tonë institucionale. Uroj që Qeveria e Kroacisë, Kryeministri i saj z. Andrej Plenković, të ja dalin mbanë e të mos kenë nevojë për ne të tjerët. Gjithsesi, trupat tanë të FSK-së janë të gatshëm si përherë t’i dalin në ndihmë miqve tanë.

08/10/2020 15:54

Albin Kurti u shkruan letër të hapur ambasadorëve: Na ndihmoni, sepse jemi në gjendje të rëndë