Lajme

Kurti dhe Osmani pajtohen: Kryeministër do të bëhet ai që ka edhe një votë më shumë

10/10/2019 14:02
nga:Gazeta Blic

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, kanë zhvilluar një takim të përbashkët ku ranë dakord për bashkëqeverisje.

Por sa i takon postit të kryeministrit ata po ashtu u pajtuan që ta merr atë ai që ka qoftë ehde një votë më shumë.

Për Kurtin rezultati aktual nuk do të ndryshojë , por për Osmanin për t’u konfirmuar mbetet vetëm pas numërimit të votave me kusht dhe atyre të mërgatës.

“Ne si LDK e kemi deklaruar edhee më parë që po presim rezultatin final dhe nëse konfirmohet, kushdo që del se ka më shumë vota ka fituar edhe kryeministrinë. Pozitën time ku do të jem unë do ta marr vendimin unë bashkë me partinë”.

“Do të presim rezultatin final të numërimit sepse është respekt ndaj qytetarëve. Janë në pyetje rreth 20 mijë vota të mërgatës dhe 20 mijë me kusht. Pa hezitim në bashkëqeverisjen tonë ne do t’ia urojmë njëri-tjetrit”.

Kurti gjithashtu tha se ata kanë uruar njëri-tjetrin për gjithçka.

“Ne do të qeverisim bashkë dhe rezultatet preliminare i kemi dhe nuk besoj që do të ndryshojnë. Ne e uruam njëri-tjetrin për gjithçka. por për darkordim dhe korrektësi është certifikimi i zgjedhjeve nga KQZ”.

LAJMI I FUNDIT: VV e LDK pajtohen për bashkëqeverisje