Lajme

Kurti-Borellit: Dialogu duhet të rishikohet dhe rivlerësohet, BE e pazëvendësushme për rajonin

01/30/2020 15:34
nga:Norë Kelmendi

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka deklaruar se në takimin që sot patën në Kuvend të Kosoëvs me përfaqësuesin e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka deklaruar se dialogu Prishtinë – Beograd duhet të rishikohet, shkruan 

Kurti ka shkruar në Twitter se me Borell e patën kanë diskutuar për dialogun, derisa, shton se ka pohuar se dialogu i lehtësuar nga BE duhet të rishikohet dhe të rivlerësohet.

“Diskutim i frytshëm sot me përfaqësuesin e BE-së, Josep Borrell në vizitën e tij të parë në Kosovë. Unë pohova se dialogu i lehtësuar nga Bashkimi Evropian duhet të rishikohet dhe të rivlerësohet. BE është një forcë për të mirë dhe mbetet e domosdoshme për të ardhmen e rajonit”, ka shkruar Kurti.

06/01/2020 18:59

Qeveria e Kurtit i reagon Gjykatës Kushtetuese: Po bie në kundërshtim me vetveten!