Showtime

Kompozitori me ndikim Krzysztof Penderecki vdes në moshën 86 vjeç

03/29/2020 15:26
nga:N S

Ka vdekur Krzysztof Penderecki.

Kompozitori dhe dirigjenti kryesor Krzysztof Penderecki ka vdekur në moshën 86 vjeç pas një sëmundje të gjatë, njoftoi familja e tij këtë mëngjes, shkruajnë mediat e huaja..

Penderecki me origjinë polake ishte një figurë kryesore në muzikën bashkëkohore, kompozimet e të cilit arritën miliona përmes rezultateve të filmave të festuar, të cilat përfshinin: The Exorcist të William Friedkin, The Shining dhe Stanley Kubrick’s The Shining dhe David Lynch’s Wild at Heart.

Qëllimi i deklaruar i Penderecki si avangardist në fillimin e viteve 1960 ishte të “çlironte tingullin përtej gjithë traditës”, dhe vepra e tij eksperimentale e ngarkuar emocionalisht e vitit 1960 Threnody to the viktimat e Hiroshima, për 52 tela, e solli atë në vëmendjen ndërkombëtare dhe të brohoriste kur ishte vetëm 26.

Gjatë një karriere të gjatë ai ka shkruar edhe opera, vepra korale dhe koncerte, dhe ka fituar çmime të shumta, përfshirë katNjë nga fansat e tij më të njohur është Jonny Greenwood i Radiohead, i cili bashkëpunoi me kompozitorin në vitin 2012. “Pjesët e tij bëjnë tinguj të mrekullueshëm”, tha Greenwood.

 

“Unë mendoj se shumë njerëz mund të mendojnë se puna e tij është ashpër disonante ose e dhimbshme në vesh. Por për shkak të kompleksitetit të asaj që po ndodh – veçanërisht në pjesë të tilla si Threnody dhe Polymorphia, dhe se si tingujt po kërcejnë rreth sallës së koncerteve, bëhet një përvojë shumë e bukur kur je atje. Nuk më pëlqen të dëgjoni reagime, dhe nuk është disonante. Somethingshtë diçka tjetër. Shtë një festë e kaq shumë njerëzve që bëjnë muzikë bashkë dhe si duket – wow, ju jeni duke parë që kjo të ndodhë. ”
Penderecki ishte testuar për koronavirus pasi kujdestarit të tij u diagnostikua me sëmundje, por rezultati i kompozitorit ishte negativ, tha vajza e tij Beata Penderecka.ër Grammys, më së fundmi për performancën më të mirë korale në 2016.