Lajme

Kjo është lista përfundimtare me emrat e ministrave nga LDK në Qeverinë Kurti

02/02/2020 16:38
nga:Gazeta Blic

Janë zbuluar emrat e ministrave dhe Ministrive që do të udhëheqë Lidhja Demokratike e Kosovës në Qeverinë Kurti.

Emrat më poshtë nga radhët e LDK-së, do të udhëheqin me këto ministri:

Anton Quni – Minister i Mbrojtjes

Lumir Abdixhiku – Ministër për Infrastrukturë

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë

Hykmete Bajrami – Ministër për Arsim

Agim Veliu – Ministër i Brendshëm

Vlora Dumoshi- Ministër për Kulturë, Rini dhe Sport

Avdullah Hoti: Zëvendëskryeministër i parë

Vjosa Osmani: Kryetare e Kuvendit

Qeveria Kurti ndërkaq përpos 15 ministrive, dhe dy zëvendëskryeministrave, do t’i ketë edhe 33 zëvendësministra.

Qeveria VV-LDK “përplasjen” e parë do ta ketë në zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen në Podujevë, pas kalimit të Veliut në MPB

04/05/2020 18:15

“VV-ja nuk hyn as në qeveri gjithëpërfshirëse me LDK-në, LDK-NISMA-AAK pa shpresë nëse Kurti nuk lëshon pe”