Lajme

Këta do të jenë të gjithë anëtarët e kabinetit qeveritar Kurti nga VV dhe LDK (EMRAT)

02/02/2020 16:56
nga:Gazeta Blic

Qeveria e re e Kosovës, që do të votohet nësër në Kuvend do t’i ketë 2 zëvendëskryeministra, 15 ministra dhe 33 zëvendësministra.

Ky do të jetë kabineti qeveritar Kurti, shkruan Gazeta Blic.

Albin Kurti- Kryeministër

Avdullah Hoti- Zëvendëskryeministër i parë (LDK)

Haki Abazi- Zëvendëskryeministër i dytë (VV)

Anton Quni – Minister i Mbrojtjes (LDK)

Lumir Abdixhiku – Ministër për Infrastrukturë (LDK)

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë (LDK)

Hykmete Bajrami – Ministër për Arsim (LDK)

Agim Veliu – Ministër i Brendshëm (LDK)

Vlora Dumoshi- Ministër për Kulturë, Rini dhe Sport (LDK)

Glauk Konjufca – ministër i Jashtëm (VV)

Ende nuk dihet cilët do të jenë ministrat tjerë nga radhët e Vetëvendosjes.

Më 6 janar, Kurti kishte propozuar:

Albulena Haxhiun ministre të Drejtësisë, (VV)

Blerim Reka për ministër të Punëve të Jashtme, por të cilën ministri e merr Konjufca. Reka do të marrë tjetër ministri.

Besnik Bislimin për ministër të Financave,

Rozeta Hajdarin për ministre të Ekonomisë dhe

Arben Vitinë për ministër të Shëndetësisë.

Tri ministri ndërkaq do t’i kenë minoritetet.

Qeveria VV-LDK “përplasjen” e parë do ta ketë në zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen në Podujevë, pas kalimit të Veliut në MPB

06/03/2020 21:38

Hashim Thaçi “provokon” Albin Kurtin: Sot, e futi “bishtin nën shalë”